Ulga prorodzinna 2024. Czym grożą błędy w rozliczeniu? Urząd Skarbowy może wymierzyć rodzicom karę

Czy za skorzystanie z ulgi prorodzinnej rodzice mogą zostać ukarani grzywną? Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe. A za co konkretnie Urząd Skarbowy może wymierzyć karę grzywny? Między innymi za pewne błędy w deklaracji podatkowej. Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Co do zasady przysługuje ona każdemu rodzicowi, ale mimo to nie zawsze. Dlatego uzupełniając deklarację PIT, należy bardzo uważać, bo za błędy fiskus może wymierzyć karę. A na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę? I co zrobić w przypadku ewentualnej pomyłki? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Ulga prorodzinna 2024. Uważaj na te błędy. Inaczej ryzykujesz karę grzywny

Wprawdzie skorzystanie z ulgi prorodzinnej nie jest specjalnie trudne, jednak mimo to wciąż wiele osób robi błędy. Jak podaje serwis Podatki Gazeta Prawna.pl, do najczęstszych należy rozliczenie ulgi:

  • za cały rok, choć w jego trakcie dziecko stało się pełnoletnie i nie uczy się, bądź skończyło 25 lat,
  • gdy dziecko osiągnęło przychód powyżej 19 061,28 zł,
  • w przypadku przekroczenia progu dochodowego przez rodziców jedynaków (małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych, a osoby niepozostające w związku małżeńskim - 56 tysięcy złotych),
  • gdy rodzice są pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Podobnie nie można skorzystać z ulgi na dziecko, gdy pociecha trafi do placówki zapewniającej całodobowe utrzymanie, bądź wejdzie w związek małżeński, jeśli jest niepełnoletnie. A także wówczas, gdy podczas kontroli podatkowej rodzic nie może udokumentować kontynuacji nauki bądź nie może okazać orzeczenia o niepełnosprawności pociechy.

Ulga prorodzinna 2024. Jaka jest kara za błędy w rozliczeniu podatkowym i jak jej uniknąć?

Urząd Skarbowy ma pięć lat na to, aby wszcząć postępowanie wobec nieuczciwego podatnika. Jeśli jednak rodzic sam się zorientuje w pomyłce i złoży korektę zeznania podatkowego, a także zapłaci wszystkie podatki i opłaty wraz z koniecznymi odsetkami, to fiskus nie wyciągnie żadnych konsekwencji. W przeciwnym taki błąd zostanie uznany za wykroczenie skarbowe (lub przestępstwo, jeśli podatek został uszczuplony o ponad 21200 złotych) i fiskus wymierzy karę grzywny. Jak wysoką? To zależy od kwoty uszczuplenia podatku przez rodzica - od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dlatego nie warto kombinować w przypadku ulgi na dziecko, a w razie ewentualnych błędów - jak najszybciej złożyć korektę deklaracji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.