Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Co do zasady przysługuje ona każdemu rodzicowi, ale mimo to nie zawsze. Dlatego uzupełniając deklarację PIT, należy bardzo uważać, bo za błędy fiskus może wymierzyć karę. A na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę? I co zrobić w przypadku ewentualnej pomyłki? Wyjaśniamy.
Wprawdzie skorzystanie z ulgi prorodzinnej nie jest specjalnie trudne, jednak mimo to wciąż wiele osób robi błędy. Jak podaje serwis Podatki Gazeta Prawna.pl, do najczęstszych należy rozliczenie ulgi:
Podobnie nie można skorzystać z ulgi na dziecko, gdy pociecha trafi do placówki zapewniającej całodobowe utrzymanie, bądź wejdzie w związek małżeński, jeśli jest niepełnoletnie. A także wówczas, gdy podczas kontroli podatkowej rodzic nie może udokumentować kontynuacji nauki bądź nie może okazać orzeczenia o niepełnosprawności pociechy.
Urząd Skarbowy ma pięć lat na to, aby wszcząć postępowanie wobec nieuczciwego podatnika. Jeśli jednak rodzic sam się zorientuje w pomyłce i złoży korektę zeznania podatkowego, a także zapłaci wszystkie podatki i opłaty wraz z koniecznymi odsetkami, to fiskus nie wyciągnie żadnych konsekwencji. W przeciwnym taki błąd zostanie uznany za wykroczenie skarbowe (lub przestępstwo, jeśli podatek został uszczuplony o ponad 21200 złotych) i fiskus wymierzy karę grzywny. Jak wysoką? To zależy od kwoty uszczuplenia podatku przez rodzica - od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dlatego nie warto kombinować w przypadku ulgi na dziecko, a w razie ewentualnych błędów - jak najszybciej złożyć korektę deklaracji.