320 złotych dla każdego dziecka z podstawówki? To fakt. Weszło nowe świadczenie [ZASADY, TERMINY]

Rodzicu, czy wiesz, że twoje dziecko może mieć szansę na nowe świadczenie w wysokości 320 złotych? Skorzystać z niego mogą uczniowie szkół podstawowych, ale nie wszyscy. A które konkretnie dzieci mogą otrzymać nowe świadczenie i co trzeba zrobić, aby z niego skorzystać? Tłumaczymy.

W 2024 roku dzieci z klas I - III szkół podstawowych mogą skorzystać z dofinansowania na zajęcia sportowe w ramach programu powszechnej nauki pływania "Umiem pływać". A co trzeba zrobić, aby szkrab mógł otrzymać środki z nowego świadczenia? I kto może wnioskować o to dofinansowanie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe. 

Zobacz wideo Bezpieczeństwo nad wodą. O czym pamiętać podczas wakacji?

Nowe świadczenie w ramach programu "Umiem pływać". Kto może wnioskować?

Choć dofinansowanie w ramach rządowego programu "Umiem pływać" jest przeznaczone dla dzieci, to nie rodzice mogą składać wnioski o ich przyznanie. A kto może to zrobić? Wnioski o przyznanie świadczenia od Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT) mogą składać podmioty odpowiedzialne za organizowanie zajęć na pływalni. Są one następujące (za serwisem ESKA.pl):

  • kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • inne organizacje pozarządowe, dla których upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży jest jednym ze statutowych działań.

Przy czym trzeba pamiętać, że środki te są przeznaczone na organizację dodatkowych, pozalekcyjnych zajęć sportowych, a nie tych szkolnych.

Program "Umiem pływać". Ile konkretnie wynosi dofinansowanie na jednego ucznia?

Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT) przeznaczyło na program "Umiem pływać" łącznie 17.000.000,000 złotych. Środki te pochodzą z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów i są przeznaczone na dodatkowe zajęcia sportowe, w tym przypadku pływackie. W ramach tego programu każde dziecko z klas I- III szkoły podstawowej może otrzymać dofinansowanie na 20 godzin lekcyjnych nauki pływania w dwóch różnych kwotach:

  • 320 złotych - jeśli w cenę nauki pływania jest też wliczony koszt transportu dziecka na basen,
  • 230 zotych - bez wliczania kosztów transportu ucznia na pływalnię, jedynie same zajęcia.

I to bez względu na to, jaki jest ich stopień sprawności i uzdolnień ruchowych danego dziecka. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.