Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Może ona wynieść nawet 2700 złotych na jednego szkraba, co w przypadku rodzin wielodzietnych może dać naprawdę sporą sumę. Jednak nie każdy rodzic (opiekun prawny) ma szansę na takie dodatkowe środki. W kilku przypadkach ulga na dziecko po prostu nie przysługuje. Jednak mimo to część podatników może skorzystać jeszcze z "dodatkowego zwrotu". A w jaki sposób i komu konkretnie on przysługuje? Wyjaśniamy.
Rodzice mogą skorzystać z "dodatkowego zwrotu" z ulgi na dziecko w momencie, gdy wysokość podatku do zapłacenia jest niższa niż samej preferencji. Są ku temu dwa powody:
Przy czym trzeba pamiętać, że "dodatkowy zwrot" to w istocie różnica między kwotą podatku a kwotą, o jaką może on być obniżony. Jednak jest też jeszcze jeden warunek - różnica ta nie może być wyższa niż zapłacone przez rodzica, a podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenie:
Aby skorzystać z "dodatkowego zwrotu" z ulgi na dziecko, rodzic musi samodzielnie wypełnić odpowiednie rubryki w deklaracji PIT w części M w PIT-36, bądź w części I w PIT-3. Podobnie jest w przypadku e - deklaracji w usłudze "Twój e - PIT". Jak podaje serwis Bankier.pl, ta część jest zatytułowana "Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci". Trzeba wówczas uwzględnić takie informacje jak:
Przy czym trzeba pamiętać, że kwota "dodatkowego zwrotu" nie może być wyższa niż zapłacone przez podatnika składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. A także, że "dodatkowy zwrot" przysługuje na bieżący rok, więc niewykorzystany po prostu przepada tak jak i ulga na dziecko.