Ulga na dziecko. Skarbówka nie mówi o tym. Rodzicom należą się jeszcze pieniądze z "dodatkowego zwrotu"

Rodzicu, czy wiesz, że może ci przysługiwać "dodatkowy zwrot" z tytułu ulgi na dziecko? Wbrew pozorom to całkiem możliwe. A w jakim przypadku? I co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z owego "dodatkowego zwrotu"? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Może ona wynieść nawet 2700 złotych na jednego szkraba, co w przypadku rodzin wielodzietnych może dać naprawdę sporą sumę. Jednak nie każdy rodzic (opiekun prawny) ma szansę na takie dodatkowe środki. W kilku przypadkach ulga na dziecko po prostu nie przysługuje. Jednak mimo to część podatników może skorzystać jeszcze z "dodatkowego zwrotu". A w jaki sposób i komu konkretnie on przysługuje? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Kiedy można skorzystać z  "dodatkowego zwrotu" z ulgi na dziecko? Są dwa przypadki

Rodzice mogą skorzystać z  "dodatkowego zwrotu" z ulgi na dziecko w momencie, gdy wysokość podatku do zapłacenia jest niższa niż samej preferencji. Są ku temu dwa powody:

  • zastosowano więcej odliczeń poza ulgą prorodzinną, np. w ulgę dla rodzin 4 plus czy dla młodych.
  • zarobki rodzica są niższe niż roczna kwota wolna od podatku,

Przy czym trzeba pamiętać, że "dodatkowy zwrot" to w istocie różnica między kwotą podatku a kwotą, o jaką może on być obniżony. Jednak jest też jeszcze jeden warunek - różnica ta nie może być wyższa niż zapłacone przez rodzica, a podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenie: 

  • społeczne (krajowe bądź zagraniczne), w tym składki objęte ulgą zero PIT,
  • zdrowotne (pomniejszone o składki odliczone od podatku zryczałtowanego i linowego).

Jak skorzystać z "dodatkowego zwrotu" z ulgi na dziecko? Nie przysługuje z automatu

Aby skorzystać z "dodatkowego zwrotu" z ulgi na dziecko, rodzic musi samodzielnie wypełnić odpowiednie rubryki w deklaracji PIT w części M w PIT-36, bądź w części I w PIT-3. Podobnie jest w przypadku e - deklaracji w usłudze "Twój e - PIT". Jak podaje serwis Bankier.pl, ta część jest zatytułowana "Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci". Trzeba wówczas uwzględnić takie informacje jak: 

  • kwota składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w danym roku,
  • przysługującą różnicę powstałą w wyniku porównania składek oraz zwrotu niewykorzystanej ulgi,
  • różnicę między kwotą przysługującą a kwotą odliczoną na podstawie danych z załącznika PIT/O,
  • łączną kwotę zwrotu (czyli sumę nadpłaconego podatku oraz zwrot niewykorzystanej ulgi).

Przy czym trzeba pamiętać, że kwota "dodatkowego zwrotu" nie może być wyższa niż zapłacone przez podatnika składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. A także, że "dodatkowy zwrot" przysługuje na bieżący rok, więc niewykorzystany po prostu przepada tak jak i ulga na dziecko.

Więcej o: