Święta wielkanocne 2024. W szkole zaplanowane dodatkowe dni wolne. Nauczyciele muszą pośpieszyć się z materiałem

Święta wielkanocne 2024 tuż tuż. Za nieco ponad miesiąc uczniowie ze wszystkich typów szkół rozpoczną upragnione wolne. W tym czasie zostały zaplanowane ferie wiosenne, które będą trwały cały tydzień, jednak z uwagi na rekolekcje wielkopostne w szkołach lekcje mogą zakończyć się znacznie wcześniej.

Święta wielkanocne 2024 przypadają na koniec marca, jednak uczniowie mogą liczyć na dodatkowe wolne, bo przerwa wielkanocna trwa od 28 marca do 2 kwietnia. Oznacza to, że ostatni dzień szkoły to środa, jednak okazuje się, że lekcje mogą zakończyć się wcześniej, bo w tym okresie wiele parafii decyduje się na organizację nauk rekolekcyjnych dla dzieci i młodzieży. Czy wszyscy będą mieć wtedy wolne? To zależy przede wszystkim od dyrekcji szkoły, rodziców, ale także i uczniów, bo nie mają oni obowiązku w nich uczestniczyć.

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Święta wielkanocne 2024 i dni wolne dla uczniów. Tych będzie całkiem sporo

W tym roku Wielkanoc przypada szczególnie wcześnie - Niedzielę Wielkanocną będziemy obchodzić 31 marca, a Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia, jednak uczniowie mają dodatkowy powód do radości, bo to właśnie wtedy trwa ich przerwa wiosenna. Jest ona krótka i trwa tylko tydzień, ale to doskonała okazja do odpoczynku i naładowania baterii. Po raz ostatni uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych pójdą do szkół w środę 27 marca. Dzień później, w środę 28 marca, rozpocznie się przerwa świąteczna i potrwa dokładnie tydzień, czyli do 2 kwietnia. W środę, 3 kwietnia uczniowie wrócą na zajęcia lekcyjne.

Oznacza to, że nauczyciele muszą spieszyć się z materiałem, bo do przerwy wiosennej pozostał już tylko miesiąc. Mało tego, zwyczajowo trzy ostatnie dni szkoły przed świętami wielkanocnymi, to był czas, kiedy uczniowie byli zwalniani z lekcji, aby wziąć udział w rekolekcjach wielkopostnych. Czy tak będzie i tym razem? Wszystko zależy od dyrektora danej placówki, uczniów, a także i ich rodziców.

Tradycja rekolekcji wielkopostnych ma głębokie korzenie w chrześcijaństwie, trwają od niedzieli do środy i co istotne, rekolekcje wielkopostne nie są obowiązkowe, ale wierni, którzy aktywnie uczestniczą w życiu Kościoła, powinni z nich skorzystać.

Dni wolne 2024 - uczniowie mają powody do radości

Dni wolnych od szkoły w II półroczu roku szkolnego 2023/2024 jest całkiem sporo. Dopiero co dobiegły końca ferie zimowe, a już na horyzoncie kolejna przerwa od nauki. Oczywiście mowa o przerwie wiosennej i Wielkanocy. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy to ponad tydzień wolnego dla wszystkich uczniów – jednak nie dla pracujących rodziców. Wiele firm przed Wielkanocą pracuje normalnie. Jeśli pracownik chce mieć wolne, toteż musi on wziąć urlop wypoczynkowy. Przerwa od pracy trwa tylko jeden dzień i obejmuje Poniedziałek Wielkanocny.

Jednak Wielkanoc to nie jedyne wolne, na jakie mogą liczyć w tym roku uczniowie. Tych dni będzie całkiem sporo, a przedstawiają się one następująco:

  • 28 marca - 2 kwietnia 2024: wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja 2024: majówka;
  • maj - matury i egzamin ósmoklasisty, wolne dni dla uczniów nieprzystępujących do egzaminów (7-9 maja dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 14-16 maja dla uczniów szkół podstawowych);
  • 30 maja 2024: Boże Ciało (wolny również piątek);
  • 22 czerwca - 31 sierpnia 2024: wakacje.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.