Szkoła. Ministerstwo przygląda się pieniądzom dla nauczycieli. Jednorazowo przyjdzie 75 proc. pensji

Kiedy nauczyciele otrzymają zapowiadane podwyżki i ile one wyniosą? Jest już przybliżony termin. A co z dodatkami? Ministerstwo chce baczniej przyjrzeć się pieniądzom dla pedagogów, zwłaszcza środkom przeznaczonym na nagrody.

Wysokość nauczycielskich wynagrodzeń od dawna jest zbyt niska, o co od lat toczą się dyskusje. Jednak już niedługo ten stan rzeczy się zmieni za sprawą obiecanych przez nową szefową edukacji podwyżek. A kiedy konkretnie pieniądze trafią na konta nauczycieli? I co będzie z dodatkami i nagrodami, m.in. jubileuszową? Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) chce zająć się również tymi kwestiami.

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele bez dwóch zdań dostali największą podwyżkę

Co będzie z nagrodami jubileuszowymi dla nauczycieli? "To byłaby motywacja do dalszej pracy"

Obecnie nagroda jubileuszowa przysługuje nauczycielom, którzy przepracowali przynajmniej 25 lat w zawodzie. Wynosi ona wówczas 75 procent wysokości miesięcznego wynagrodzenia danego pedagoga. Z kolei za przepracowanie 30 lat jest to już 150 procent, za 35 lat - 200 procent i za 40 lat - 250 procent. Jak podaje serwis Money.pl, poseł Marek Rząsa wystąpił do MEiN z interpelacją w tej sprawie. Uznał on, że powinna być jeszcze jedna nagroda jubileuszowa dla nauczycieli. "W obecnym czasie, gdy wiek emerytalny został ustalony na 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, wielu nauczycieli osiągnęło lub osiągnie 45-letni staż pracy. Otrzymanie nagrody jubileuszowej byłoby motywacją do dalszej pracy zawodowej i zachętą do nieprzechodzenia na emeryturę" - napisał polityk. W odpowiedzi MEiN przyznało, że obecnie celem jest "odbudowa prestiżu zawodu nauczycielskiego". Co więcej, zostanie też powołany zespół, którzy zajmie się zgłoszonymi postulatami, w tym pomysł podniesienia nagrody jubileuszowej. 

Podwyżki dla nauczycieli. Ile wyniosą wynagrodzenia pedagogów i od kiedy?

Nauczyciele otrzymają podwyżki w marcu lub kwietniu (bardziej prawdopodobna jest ta druga opcja) i wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Co za tym idzie, wynagrodzenia zasadnicze pedagogów wzrosną o kwotę od 1167 zł brutto do 1365 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego oraz grupy zaszeregowania. Stąd pensje nauczycieli będą następujące:

nauczyciele z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym:

  • początkujący - 4 908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto),
  • mianowany - 5 057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto),
  • dyplomowany - 5 915 zł (wzrost o 1365 zł brutto).

pozostali nauczyciele:

  • początkujący - 4 788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto),
  • mianowany - 4 910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto),
  • dyplomowany - 5 148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.