Czy można ochrzcić dziecko bez rodziców chrzestnych? Ksiądz wyjaśnia

Wiele osób nie ukrywa, że ciężko im znaleźć dwie osoby, które zgodzą się zostać chrzestnymi ich dziecka. Zastanawiają się wiec, czy ich pociecha może otrzymać sakrament bez nich. Ksiądz postanowił odpowiedzieć na to pytanie.

Znalezienie chrzestnych wiąże się niekiedy ze sporym wyzwaniem. Szczególnie, jeśli nie ma się zbyt dużej rodziny, a i w takim przypadku wielokrotnie pojawiają się problemy. Coraz więcej osób odmawia trzymania dziecka do chrztu, ponieważ nie chce brać na siebie takiej odpowiedzialności i ponosić później różnych kosztów.

Zobacz wideo Kto może zostać chrzestnym? Są warunki, które trzeba spełnić

Zdarza się, że niektórzy nawet rezygnują z ochrzczenia dziecka, ponieważ otwarcie przyznają, że poszukiwanie rodziców chrzestnych ich przerosło, a nie chcieli brać byle kogo, kto później poniekąd byłby związany z ich dzieckiem przez wiele lat.

Czy dziecko może być ochrzczone bez rodziców chrzestnych?

Ksiądz Piotr Jarosiewicz, jeden z najpopularniejszych duchownych w mediach społecznościowych, który nie boi się poruszać różnych, często trudnych tematów dotyczących wiary, odpowiedział na pytanie jednej z internautek odnośnie chrztu. Chodziło w nim o to, czy można ochrzcić dziecko bez rodziców chrzestnych

W dwóch przypadkach. Pierwszy - gdy jest zagrożenie życia, czyli dziecko w szpitalu zaraz po urodzeniu i ono może umrzeć. Wtedy nawet nie szukamy księdza, nie mamy wody święconej, wystarczy polać zwyczajną wodą dziecko, wypowiadając formułę 'ja Ciebie chrzczę w imię ojca i syna i ducha świętego'. (...) Drugi moment to jest kiedy jest np. wojna, kiedy nie ma jak znaleźć chrzestnych, wpisać dane, chociaż dobrze by było, by byli chrzestni i by były te dane spisane, ale czasem tego nie będzie. W takich sytuacjach ekstremalnych i nadzwyczajnych, jak najbardziej (można ochrzcić bez rodziców chrzestnych - przyp. red.)

- mówi ks. Jarosiewicz. Duchowny zwrócił też uwagę, jakich chrzestnych warto wybierać. Przypomniał, że powinny to być osoby wierzące, które "będą się modlić i do tej wiary doprowadzać".

Wiele osób ma problem ze znalezieniem odpowiednich chrzestnych

Pod nagraniem duchownego pojawiło się wiele wpisów osób, które przyznają, że mają bądź mieli duży problem ze znalezieniem odpowiednich chrzestnych. I w związku z tym zastanawiają się, co zrobić

A co jeśli się nie ma NIKOGO, jestem tylko na przykład ja i dziecko same co wtedy. Mam brać 'żula' spod sklepu na ostatnią chwilę?

- napisała jedna z komentujących. "A dużo osób też nie chce być chrzestnym ze względu na finanse, mimo że nie oczekujesz prezentów to sama myśl chrzestnego, że trzeba dać przecież", "A jeśli jest się samym, bez rodziny i kogokolwiek nie ma. A obcych ludzi z ulicy nie wezmę", "Jak powiedziałam księdzu, że nie mam za bardzo chrzęstnych, to powiedział, że po kolędzie popyta ludzi, nawet nie zapytał, czy tego sobie życzymy", "Ja jestem w podobnej sytuacji, nie mam kogo wsiąść żadnego kontakty z rodziną od 12lat odkąd zmarła moja mama, chce, żeby syn był ochrzczony" - pisali też inni.

Kto może zostać chrzestnym?

Osoba, która ma zostać chrzestnym, musi mieć ukończone 16 lat. Kościół katolicki wymaga też, by kandydaci byli praktykującymi katolikami, którzy posiadają wszystkie niezbędne sakramenty (chrzest, komunię i bierzmowanie).

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeńskich sytuacjach nieregularnych (Encyklika Familiaris Consortio w nr 79-82 wymienia tutaj tzw. małżeństwo na próbę, wolne związki i katolików złączonych tylko ślubem cywilnym) oraz młodzież szkolna, która nie uczestniczy w katechizacji. Rodzice naturalni, o ile nie mają przeszkód, a rodzice chrzestni zawsze powinni w czasie obrzędu chrztu świętego przystąpić do Komunii świętej (por. Prawo Partykularne Kościoła Sosnowieckiego, nr 200)

- czytamy na stronie kurii diecezjalnej w Sosnowcu.

W przypadku Kościoła Katolickiego warto wiedzieć, że jednym z rodziców chrzestnych może być osoba należąca do Kościoła Prawosławnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.