PIT 2024. Od 2022 ważna zmiana dla rodzin. Rodzice dostaną dodatkowe pieniądze oprócz ulgi na dziecko

Czy oprócz ulgi na dziecko rodzicom przysługują jeszcze inne preferencje? Jak się okazuje, owszem. Zwłaszcza jedna jest ważna. Co to za ulga? I komu konkretnie przysługuje? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o tej preferencji podatkowej.

Podczas rozliczania się z fiskusem rodzice mogą skorzystać z ulgi na dziecko, która jest najpopularniejszą preferencją podatkową. Chociaż nie jedyną - część rodzin ma szansę skorzystać jeszcze z innej - ulgi cztery plus. Jak sama nazwa wskazuje, przysługuje ona osobom, które wychowują co najmniej czworo pociech. Jednak to nie jedyny warunek. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej preferencji?  Wyjaśniamy zawiłości finansowe. 

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Ulga cztery plus. Kto może z niej skorzystać? Przedtem trzeba spełnić kilka warunków

Ulga cztery plus przysługuje rodzinom z co najmniej czworgiem dzieci, a co więcej, można ją łączyć też z ulgą prorodzinną. W ramach tej preferencji każde z rodziców może skorzystać ze zwolnienia z podatku przychodów w wysokości do 85 528 złotych rocznie. Jednak trzeba też spełnić pewne wymogi. Są one następujące (za serwisem Dziennik Gazeta Prawna.pl):

  • rodzice uzyskali przychody z następujących źródeł: pracy na etacie, umowy zlecenia; działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy z zasiłku macierzyńskiego,
  • dzieci są niepełnoletnie lub mają od 18 do 25 lat i dalej się uczą, a przy tym nie osiągają dochodów (bądź nie wyższe niż 19 061,28 złotych rocznie).

Przy czym ulga cztery plus nie przysługuje w przypadku osiągnięcia przez rodziców następujących przychodów:

  • z umowy o dzieło,
  • z praw autorskich (poza tymi, które uzyskano na umowę o pracę),
  • z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, innych niż zasiłek macierzyński.

Ulga cztery plus. Jak można z niej skorzystać? O tym rodzice również muszą pamiętać

Rodzice, którzy chcą skorzystać z ulgi cztery plus, mogą to zrobić na dwa sposoby - przy rozliczeniu rocznym bądź w trakcie roku. W tym drugim przypadku podatnik musi złożyć pisemne oświadczenie dotyczące spełniania warunków preferencji. Ten dokument należy przekazać płatnikowi, czyli np. pracodawcy. Co więcej, ulga cztery plus zawsze przysługuje w pełnej kwocie, niezależnie od tego, kiedy urodziło się czwarte dziecko. Nawet jeśli przyszło ono na świat 31 grudnia, to preferencja w dalszym ciągu przysługuje za cały rok kalendarzowy. 

Więcej o: