Urzędy opuszczą dziś flagi do połowy masztu. Nie żyje 143 młodych ludzi

Dziś urzędy opuszczą flagi do połowy masztu, przywiązując do nich kir - na znak żałoby. To akcja, która ma zwrócić uwagę wielu osób na bardzo niepokojące zjawisko, jakimi są samobójstwa młodych osób, a statystyki są przerażające. Tylko w ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 młodych osób w wieku od 7 do 18 lat. "Najwyższy czas, aby dostrzec, jak ogromna to strata i systemowo pomóc wszystkim dzieciom w kryzysach psychicznych" - podkreśla Fundacja Słonie na Balkonie, organizator ogólnopolskiej kampanii "Żałoba 146 rodzin".

146 dzieci już nie ma. Tylu też rodziców straciło w tragicznych okolicznościach swoje pociechy. To właśnie dla nich Fundacja Słonie na Balkonie rusza z ogólnopolską kampanią "Żałoba 146 rodzin". Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzebę systemowego wsparcia dla dzieci w kryzysach psychicznych oraz zwiększenie dostępności do bezpłatnej terapii. To ważne, aby w przyszłości już żadne dziecko nie musiało podejmować tak drastycznej decyzji. Tych żyć już nie wrócimy, ale o inne możemy zawalczyć.

Zobacz wideo Martyna Wojciechowska o tym, dlaczego zajęła się zdrowiem psychicznym dzieci w Polsce. "Koleżanka mojej córki powiedziała, że chce popełnić samobójstwo"

146 dzieci już nie ma. Dziś możemy uczcić ich pamięć

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją i to właśnie dziś wiele polskich miast symbolicznie opuści flagi samorządowe, aby uczcić pamięć 146 młodych osób, które w ubiegłym roku odebrały sobie życie. Przyłączyło się do niej już 26 miast i 7 województw. Flagi zostaną opuszczone w Grudziądzu i Brodnicy, w Wałbrzychu będzie ona przepasana żałobnym kirem, spot kampanii pojawi się na ekranach w komunikacji miejskiej i publicznych telebimach w Świdnicy, Lublin podświetli Plac Litewski – wszystko po to, aby uczcić pamięć 146 młodych ludzi, których już nie ma.

To dość nietypowa, ale dająca do myślenia ogólnopolska akcja Fundacji Słonie na Balkonie, która ma zwrócić uwagę na ten ogromny, ale jakże poważny problem. Wiele dzieci dziś nadal potrzebuje pomocy specjalistów i wsparcia w kryzysie psychicznym. "W ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 dzieci. Tyle, ile uczy się w pięciu 30-osobowych klasach. Tyle, ile miejsc mają trzy autobusy szkolne. Gdyby zdarzył się wypadek – z pewnością zostałaby ogłoszona żałoba narodowa. Ale te dzieci odchodzą w ciszy, a ogromną, osobistą żałobę przeżywa 146 rodzin" - podkreśla Michał Żak, wiceprezes Fundacji Słonie na Balkonie, w nadesłanej do naszej redakcji informacji prasowej. "Tylko dostrzegając tragedię, nazywając ją i mobilizując siły, jesteśmy w stanie wypracować zmianę" - dodaje Joanna Paduszyńska, prezeska Fundacji Słonie na Balkonie.

Depresja to nie tylko choroba dorosłych. Dotyka także i dzieci

O depresji wśród dorosłych mówimy coraz częściej, jednak czy wielu z nas zdaje sobie sprawę, że problem ten dotyka także coraz młodsze pokolenia. Cierpią na nią nawet dzieci poniżej 10 roku życia. "Zdarza się, że diagnozowana jest nawet w wieku przedszkolnym. A przecież depresja jest zaburzeniem, które może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, opiekunowie czy nauczyciele potrafili rozpoznać symptomy tej choroby, która u młodszych dzieci objawia się nieco inaczej niż u nastolatków i dorosłych, i aby mogli jak najszybciej zapewnić takim dzieciom odpowiednią pomoc. Nie może być tak, że dzieci czekają miesiącami w kolejce do specjalistów" – tłumaczy Joanna Sass-Gust, psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka dzieci i młodzieży w Fundacji Słonie na Balkonie.

Tym 146 osobom, które w zeszłym roku odebrały sobie życie, nie jesteśmy już w stanie pomóc, dlatego tak bardzo ważne jest, aby nie odwracać się od problemów i udawać, że ich nie ma. Tak wiele dzieci i młodzieży potrzebuje dziś naszej pomocy. W ramach kampanii "Żałoba 146 rodzin" fundacja nie tylko zwraca uwagę na problem, ale działa w celu polepszenia dostępności do pierwszej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Swój apel wystosowała do Ministerstwa Zdrowia, apelując o skrócenie czasu oczekiwania na wizytę do maksymalnie miesiąca, a także zwiększenie liczby psychiatrów w przychodniach oraz psychologów i pedagogów w szkołach.

Organizacja uruchomi również zbiórkę, dzięki której w 2024 roku będzie można sfinansować terapię dla 146 dzieci. Dokładnie tylu, ile odebrało sobie życie w ubiegłym roku.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123

Pod tym linkiem Życie warte jest rozmowy, znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim.

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.