Imię, które ukradliśmy Niemcom, w latach 90. było hitem. W 2023 otrzymało je tylko 193 chłopców

To imię pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów i swego czasu wybiło się tak mocno, że było hitem na polskich porodówkach w latach 90. XX wieku. Przywędrowało do nas już w wiekach średnich, wraz z ekspansją pruskich plemion. Choć dziś nie cieszy się zbyt dużą popularnością, wciąż stanowi świetny wybór dla dziecka.

Konrad to germańskie imię, znane od bardzo odległych czasów, które można tłumaczyć jako "dobrego doradcę", albo nawet "tego, który udziela dobrych rad". W przeszłości imię Konrad było niezwykle znane - nosiło je m.in. kilku niemieckich króli. Cieszyło się także dużą popularnością wśród rycerzy, książąt i wielkich magnatów. Na nasze ziemie przywędrowało właśnie za ich sprawą, w okolicy XI wieku, jednak co ciekawe, znane było wówczas ze swoich różnych wersji - nie tylko jako Konrad, lecz także Kondrad, Korrad, Kundrad, Kunrad, Kunrod czy Kunard. A jak przedstawia się zainteresowanie tym imieniem dziś? Niestety, czasy świetlności ma już dawno za sobą, chociaż i do lamusa mu daleko.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

To niemieckie imię było kiedyś u nas hitem. Dziś jego popularność spada

Imię Konrad jest krótkie i proste, dlatego z powodzeniem można używać go zarówno wobec dorosłych, jak i dzieci, więc nic dziwnego, ze swego czasu i o nim zrobiło się głośno. W latach 90. XX wieku był na porodówkach prawdziwy bum, jeśli chodzi o chłopców, dla których wybrano właśnie to imię. Nic dziwnego, ze przypadło do gustu wielu rodzicom, którzy wybierając je dla swojego dziecka, kierowali się nie tylko jego brzmieniem, czy wymową, ale też znaczeniem i historią.

Imię Konrad to starożytne i szlachetne imię pochodzące z języka germańskiego. Oznacza ono "dobrego doradcę", który jest też mądrym sędzią. Niegdyś zarezerwowane było jedynie dla książąt i władców, ale także rycerzy – jednak z czasem upowszechniło się na tyle, że w kolejnych wiekach było ono już obecne wśród wszystkich warstw społecznych. I chociaż modne i popularne – dziś jego blask już nieco przygasł. W 2023 roku nadano je mniej niż 200 razy, a dokładnie 193 chłopcom.

Konrad - to dobry wybór imienia dla kogo?

Konrad to osoba odznaczająca się dużą zaradnością oraz pewnością siebie. Przez życie idzie z podniesionym czołem, dobrze radząc sobie ze wszystkimi przeciwnościami, ale też chętnie służy pomocą innym. "Konrad jest silnym i odważnym imieniem, które nadaje się do osób z charakterem. Jego nosiciel jest zazwyczaj zdolny, wytrwały, zdecydowany i wytrzymały. Jest to imię, które wskazuje na dążenie do sukcesu i wytyczonych celów" - podaje portal jakiemie.pl.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są Konradek, Konri, Kondziu, Kondzio, Kondziak, Konri, Konraś, Konruś, Kondzik, Konrek, a imieniny obchodzi 14 lutego, 19 lutego, 19 kwietnia, 21 kwietnia, 1 czerwca, 1 sierpnia,7 sierpnia, 4 października, 1 listopada, 21 listopada, 26 listopada i 12 grudnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.