Czy wiesz, jak rozpoznać niewydolność oddechową u dziecka, odpowiednio wcześnie? Ma to oczywiście ogromne znaczenie w przypadku maluchów, ale także i osób starszych. Bo kiedy pojawiają się pierwsze oznaki, takie jak rozszerzanie się nozdrzy, duża częstotliwość oddechów, które są szybkie, ale i płytkie – należy od razu zgłosić się do lekarza. Jednym z niepokojących objawów jest także charakterystyczne zapadnięcie w okolicy tchawicy, taki dołek pod szyją, którego pojawienie się jest jednym z objawów postępującej niewydolności oddechowej.
Niewydolność oddechowa to stan zagrożenia życia, który powoduje niedotlenienie tkanek organizmu. Szczególnie niebezpieczna jest u małych dzieci. Jak ją rozpoznać? Kiedy należy interweniować? Najważniejsze w tym wszystkim jest tu odpowiednia reakcja rodzica, bo to on, przebywając ze swoim dzieckiem na co dzień, obserwując go – potrafi rozpoznać, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Trudność w mówieniu, napięcie i praca dodatkowych mięśni oddechowych (poruszanie skrzydełkami nosa, wciąganie międzyżebrzy, dołków nad i pod obojczykami), bardzo przyspieszony lub skrajnie zwolniony oddech, nieregularny oddech, zasinienie powłok skórnych - to tylko niektóre z objawów wskazujących na problemy z oddychaniem. Jednak jest coś jeszcze. Chodzi tu o zapadnięcie przestrzeni w okolicy tchawicy, pojawia się wtedy charakterystyczny dołek pod szyją, który sugeruje, że dzieje się coś niepokojącego.
To, jak wygląda ta "dziura", zostało pokazane w krótkim instagramowym filmie na profilu CPRKIDS.
"Zeszłej zimy otrzymaliśmy wiele filmów od Was - naszych rodziców + opiekunów - którzy mieli chore dzieci, które wykazywały objawy niewydolności oddechowej. Nagraliście i udostępnialiście nam te filmy, aby pomóc w edukacji innych rodziców, na co zwrócić uwagę" - czytamy w udostępnionym poście. I faktycznie, na filmie widać wyraźnie owo zapadnięcie, które jest bardzo charakterystyczne w przypadku niewydolności oddechowej u maluchów. "Pierwsze 2 klipy to jasny obraz holownika tchawicy - kiedy widać widoczne ssanie szyi. Trzeci klip pokazuje recesję brzucha - wsysanie żeber i/lub brzuszka (inny niż normalne)" - piszą specjaliści.
Do niewydolności oddechowej u dziecka może dojść z powodu chorób związanych bezpośrednio z układem oddechowym (jak np. zapalenie krtani, płuc, oskrzelików, odma opłucna, astma, czy mukowiscydoza), ale także przyczyny związane z innymi układami (choroby układu krążenia, choroby mięśni, posocznica, zatrucia, itp.).
Jednak najważniejszą informacją jest fakt, że niewydolność oddechowa jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia i zdrowia, dlatego tak ważne jest szybkie i konkretne działanie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek jej objawów należy pilnie wezwać pogotowie ratunkowe, a kiedy dojdzie nagłego zatrzymania krążenia, bezdechu należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację i kontynuować ją do czasu przyjazdu ratowników.