Zagadka matematyczna dla spryciarzy. Dorośli kombinują, a 7-latki rozwiązują ją w mig

Zagadki matematyczne są popularne niemal wśród każdej grupy wiekowej. Nie tylko pozwalają rozwijać logiczne myślenie, ale często pokazują nam dorosłym, że niepotrzebnie komplikujemy sobie sprawy. To dlatego wygrywają z nami nawet dzieci.
Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Matematyka - królowa nauk. Jednym spędza sen z powiek i przyprawia o ból brzucha i nieprzespane noce ze stresu. Inni ją uwielbiają i twierdzą, że nic nie daje tak wielkiej satysfakcji jak logiczne myślenie i rozwiązywanie działań kawałek po kawałku, po to, by z triumfem ustalić rozwiązanie zadania. Od wielu już lat, testy i zadania matematyczne stają się swoistą rozrywką i powodem do rodzinnych rywalizacji między dorosłymi, a młodszymi członkami rodziny. I wielokrotnie to właśnie młodsi okazują się nieco sprytniejsi od własnych rodziców, wujków czy dziadków. 

Matematyka może być źródłem doskonałej rozrywki dla całej rodziny

Poniższa zagadka matematyczna wydaje się błaha, jednak im dłużej niektórzy się jej przyglądają, tym bardziej nie mają pomysłu na jej rozwiązanie. Obliczenia, jakie należy wykonać, jest w stanie zrobić nawet siedmioletnie dziecko. Tym bardziej, jeśli ma zacięcie matematyczne i lubi logiczne myślenie, powinno poradzić sobie z rozwiązaniem znacznie szybciej od dorosłego. Tym bardziej, że dorośli mają skłonności do niepotrzebnego komplikowania sobie życia. Dzieci patrzą na świat prosto, bez zbędnego utrudniania, dlatego łatwiej przychodzi im zrozumieć lub wpaść na różne rzeczy. W tej zagadce matematycznej widzimy 3 kwadraty, a każdy z nich podzielony na 9 mniejszych. Musimy tylko odgadnąć jedną liczbę - środkowe okienko w ostatnim kwadracie. 

Zagadka dla bystrzaków, dorośli mają z nią problemZagadka dla bystrzaków, dorośli mają z nią problem canva.pl/ materiały własne

Zagadka z kwadratami wydaje się trudna, tymczasem rozwiązują ją nawet pierwszoklasiści 

Aby znaleźć brakującą liczbę, musimy najpierw wpaść na to, jakie obliczanie sprawiły, że w pierwszym i drugim kwadracie, w środkowych okienkach, znajdują się właśnie te konkretne liczby - czyli 12 i 5. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, ale wciąż próbują odnaleźć rozwiązanie zupełnie samodzielnie, mamy podpowiedź, że do obliczeń wystarczą proste działania matematyczne polegające na dodawaniu i odejmowaniu. Tym, którzy bardzo chcieliby znać odpowiedź, ale brak im cierpliwości i dalszych pomysłów, przedstawiamy odpowiedź.

Rozwiązanie zagadki:

Pierwszy kwadrat: 8+2+5-3=12

Drugi kwadrat: 3+7+4-9=5

Trzeci kwadrat: 5+8+7-6=14

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.