Masz ponad 40 lat? Pewnie jesteś kanapkową mamą. Oto 4 rady, dzięki którym będzie ci lżej

Kanapkowa mama to kobieta, która opiekuje się nie tylko swoimi dziećmi, lecz także rodzicami. To wyjątkowa sytuacja. Wymaga wielu wyrzeczeń i wiąże się z ciągłym zmęczeniem. Jak sobie pomóc?

O kanapkowych rodzicach pisaliśmy już kilka razy. "O pokoleniu kanapka słyszymy od niedawna. W języku angielskim mówimy o nich sandwich parents, lub sandwich generation (rodzice-kanapka czy generacja-kanapka). To ludzie od 40. do 59. roku życia, którzy opiekują się swoimi dziećmi i dodatkowo także rodzicami" - wyjaśnialiśmy w artykule "Rodzic-kanapka nie ma łatwo. Musi pogodzić dwie role i zazwyczaj mu to nie wychodzi". Cały tekst na temat kanapkowych rodziców i zmian pokoleniowych można przeczytać tu:

Kanapkowi rodzice. Ustal priorytety zadań

Jak sobie pomóc? W obliczu piętrzących się zadań, ważnym jest ustalenie priorytetów. Patrzenie na niekończącą się listę spraw do załatwienia i zadań z poczuciem, że dasz sobie radę ze wszystkimi, może być trudne. Zamiast myśleć, że musisz wykonać je wszystkie na raz, oceń każde zadanie pod względem pilności. Podziel zadania na łatwe do wykonania etapy i skup się na wykonaniu najpierw najważniejszych. Nawet jeśli zrobisz tylko kilka rzeczy z listy, w pierwszej kolejności zajmiesz się najważniejszymi. Tak, to oznacza, że nie ma nic złego w tym, że zrobienie prania spadnie na sam dół listy.

Zobacz wideo Przemek zaczął dorosłe życie z pomocą fundacji "Po drugie". "Spałem w autobusie"

Grupuj podobne zadania

Czy zauważasz, że umawiając się z synem na kontrolę stomatologiczną musisz patrzeć w kalendarz? Zamiast wykonywać tylko jeden telefon do dentysty, wykonaj wszystkie telefony w tym czasie. Od telefonu do banku, dostawcy Internetu i hydraulika, po lekarza schorowanego ojca. Zgrupuj te rozmowy i wykonaj je za jednym razem. Pomoże to zaoszczędzić czas, ponieważ nie musisz wielokrotnie otwierać kalendarza i ciągle przeplanowywać zadań.

Prowadź harmonogram

Wszystko notuj. Utwórz harmonogram, aby rodzina była na bieżąco. Wprowadzaj tam rzeczy związane dosłownie z każdym aspektem życia rodziny. Od szkoły, pracy i rutynowego przyjmowania leków, po treningi piłkarskie i lekcje tańca.  Trudno jest śledzić, gdzie wszyscy są i czego potrzebują. Wizyty zostają przesunięte. Lekcje zostają odwołane.

Powieś duży papierowy kalendarz w kuchni lub salonie, aby każdy mógł go przeglądać i aktualizować. Lub, jeśli wolisz, utwórz harmonogram online, do którego każdy będzie mógł uzyskać dostęp na swoim telefonie.

Przyjmij przydatne nawyki

Chociaż kanapkowa mama jest najlepszym kierownikiem projektu, managerem i „ogarniaczem", nie może robić wszystkiego sama. Każdy członek rodziny musi się zaangażować, „aby statek płynął do celu".

Każdy z domowników może przyjąć przydatne nawyki, które pomogą utrzymać porządek w domu. Dzieci mogą pakować brudne naczynia do zmywarki, wkładać brudne ubrania do kosza czy wyrzucać śmieci.

Więcej pomysłów na usprawnienie domowych obowiązków podaje cafemom.com.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.