"Bo nie ma takiego kubka jak my". 6 oznak, że twoje dziecko jest w szkoły ofiarą przemocy

Bycie dzieckiem to nie tylko zabawa i piękne doświadczenia, to także trudy radzenia sobie w środowisku rówieśniczym. Jako rodzic musisz wiedzieć, kiedy twoje dziecko ma problemy w szkole.

W pogodni za trendami

Dzieci dorastają w środowisku internetowym. Media społecznościowe i pojawiające się tam trendy są integralną częścią życia dzieci w epoce cyfrowej. Jako rodzic musisz zdać sobie sprawę, że te trendy wpływają na to, jak dzieci traktują się nawzajem. Dzieci zawsze odczuwały presję, aby nosić najmodniejsze buty lub korzystać z najnowszych technologii, ale Internet sprawia, że te trendy są jeszcze bardziej rozpowszechnione. W jaki sposób trendy mogą być niebezpieczne dla dzieci?

Zobacz wideo Joanna Racewicz o nowej książce, w której porusza problem przemocy, oraz o tym, jak radzi sobie z hejtem [WYWIAD PLOTKA]

Niewinny kubek

Dzieci są poddawane presji. Muszą w swoim środowisku nadążać za trendami. W styczniu 2024 roku pewna mama z Ohio opowiedziała, jak inne dziewczynki znęcały się w szkole nad jej 9-letnią córką. Powód? Dziewczynka miała kubek z Walmartu, a modny kubek Stanleya, który kosztuje 50 dolarów. Kubek Stanleya jest dostępny na rynku od 2016 roku, ale za sprawą mody w internecie sprzedaż produktu wzrosła w 2022 roku o 275 proc. Wszystko za sprawą trendu na TikToku. Kubek-butelka Stanley nie różni się niczym od innych pojemników wielokrotnego użytku, ale brak odpowiedniego logo doprowadza dzieci do frustracji.

Kolejnym trendem, który może prowadzić do znęcania się, jest wzrost popularności pielęgnacji skóry. W jednym z filmów na TikToku North West, 9-letnia córka Kim Kardashian i Kanye Westa, zaprezentowała swój program pielęgnacji skóry, w tym popularną markę Drunk Elephant. Produkty te mogą być szkodliwe dla skóry dzieci, są dedykowane starszym osobom. Co więcej panujące trendy sprawiają, że młode dziewczyny mają obsesję na punkcie przeciwdziałania starzeniu się. Dzieci w wieku 9 lat nie mają powodu martwić się koniecznością posiadania drogiego kremu nawilżającego, nie mówiąc już o zmarszczkach. Jaki wpływ ma to na dzieci? Osoby wpływowe w mediach społecznościowych często przedstawiają wyidealizowany obraz siebie i swojego stylu życia. Dzieci oglądające te treści mogą zacząć porównywać się do nierealistycznych standardów społecznych. W trakcie interakcji z przyjaciółmi stają się świadomi różnic fizycznych i stylu życia, co może prowadzić do poczucia wyższości i nieadekwatności.

Oznaki znęcania się

Znęcanie się ma podstępne sygnały ostrzegawcze, na które rodzice powinni zwrócić uwagę. Jak wylicza cafemum.com, do sześciu najważniejszych należą:

  • obniżona samoocena,
  • zagubione lub zniszczone przedmioty, takie jak odzież, książki i sprzęt elektroniczny,
  • niewyjaśnione obrażenia,
  • znikający przyjaciele,
  • unikanie sytuacji społecznych,
  • zachowania autodestrukcyjne, takie jak samookaleczenie lub ucieczka z domu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.