Polska wersja imienia Stefan dziś nie jest popularna wśród rodziców. Nazwano tak tylko 68 chłopców

Stefan to imię pochodzenia greckiego. Mamy w języku polskim spolszczoną wersję tego imienia. Ale nie cieszy i nie cieszyła się ona przesadnym uznaniem rodziców. Wiecie o jakie imię chodzi?

Imię dla chłopca niezbyt popularne

Imię, o którym mówimy to Szczepan. Choć wielu szuka oryginalnych i przede wszystkim rzadko występujących imion, to konkretne nie trafiło w ostatnich latach w gusta rodziców. Podobnie jak oryginalna wersja - Stefan. Stefan wywodzi się z języka greckiego, a wersja Szczepan pojawiła się w pierwszych latach państwa Polskiego, jeszcze przed wykształceniem i ustaleniem spółgłoski „f" w naszym języku. Wówczas była ona zastępowana głoską „p" lub „b". I tak powstało imię Szczepan. Co ciekawe nie trafiło do nas bezpośrednio z języka greckiego, a pojawiło się jako zapożyczenie z języka niemieckiego.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Szczepan, Szczepcio, Szczepek i święty Szczepan

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Szczepanek, Szczepek, Szczepcio, Szczepuś, Szczepiś, Szczepik, Szczepiłek, Panek, Panuś, Panio. Choć brzmią uroczo, rodzice rzadko wybierają to piękne starodawne imię dla swoich pociech. W 2023 roku nadano imię Szczepan zaledwie 68 chłopcom.

Imieniny Szczepana wypadają 3 sierpnia i 26 grudnia. Patronem tego imienia jest święty Szczepan. To katolicki święty, a także apostoł Kościoła prawosławnego. Znany jest jako pierwszy męczennik, którego wspomnienie obchodzimy w drugi dzień świąt. 

Jego losy były dramatyczne. Jako jeden z pierwszych chrześcijan chciał zrewolucjonizować judaizm. Myślał o powrocie do korzeni swojej religii. Jego zapędy nie spotkały się z dobrym przyjęciem lokalnych władz, a nawet całej społeczności. Zginął około 34 roku. Jak wielu męczenników, został wówczas ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie.

Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: «Panie Jezu, przyjmij ducha mego!» A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: «Panie, nie poczytaj im tego grzechu!» Po tych słowach skonał - czytamy w Piśmie Świętym, Dz 7, 58-60

Co ważne, pojawia się w Dziejach Apostolskich. Występuje jako jeden z siedmiu diakonów, który pomaga Jezusowi Chrystusowi.

Więcej o: