To "najpiękniejsze imię świata". Ma swój polski odpowiednik. Jest hitem wśród rodziców

Brytyjscy naukowcy wśród ogromnej ilości imion i biorąc pod uwagę różne czynniki, wybrali to jedno - najpiękniejsze i co ciekawe, znane i cenione na całym świecie. W Polsce także ma swój odpowiednik. Badanie przeprowadzono w 2022 roku, ale sądząc po zainteresowaniu, jakie cały czas wznieca, nadal jest modne, aktualne i wyjątkowe. To także ubiegłoroczny hit wśród imion nadanych dziewczynkom.

"Brytyjscy badacze z profesorem lingwistyki kognitywnej na czele wytypowali imię żeńskie Sofia/Sophia jako najpiękniejsze imię kobiece na świecie" - podaje portal pareting.pl, powołując się na badania naukowców z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii z 2022 roku. Chociaż od tego momentu upłynęło nieco czasu, to imię, które zdobyło tytuł tego najpiękniejszego, jest nadal dziś tym, które rodzice chętnie wybierają, również i w Polsce.

Zobacz wideo Barbara Misiewicz-Jagielak: Polska potrzebuje listy leków krytycznych, które musimy wytwarzać

"Najpiękniejsze imię świata" jest w modzie i w Polsce

Każde imię jest piękne i wyjątkowe, jednak decyzją badaczy z Wielkiej Brytanii, miano tego najpiękniejszego przysługuje imieniu Sofia/Sophia. Jednak skąd ten wybór? Okazuje się, że znaczenie tutaj miało wiele kwestii, takich jak: fonetyka (badano dźwięki, które były słyszalne podczas wypowiadania danego imienia), ale ważne było również jego znaczenie, korzenie i ogólna popularność.

"Brytyjscy naukowcy, z profesorem lingwistyki kognitywnej na czele, wytypowali imię żeńskie Sofia/Sophia jako najpiękniejsze imię kobiece na świecie. Swoją decyzję argumentowali idealną wręcz melodyjnością oraz wyjątkowym znaczeniem" - podaje portal pareting.pl. Jako ciekawostkę warto dodać, że ma ono swój odpowiednik w kilkunastu językach i jest to imię, które funkcjonuje w przestrzeni w ponad 40 krajach, w tym również i Polsce.

To hit wśród rodziców. Zosia - dla kogo to imię będzie odpowiednie?

Sophia, czyli nasza Zofia, to imię, które pochodzi od greckiego słowa "sophia" i oznacza mądrość. Od wielu lat króluje ono także i w polskich rankingach imion najczęściej nadawanych dzieciom i na porodówkach robi prawdziwą furorę. Tylko w 2023 roku otrzymało je aż 4968 dziewczynek. Małe i te nieco starsze Zosie są obecne na placach zabaw oraz w placówkach szkolnych i przedszkolnych. I nic nie zapowiada się również, by ten trend miał się zmienić. Polscy rodzice wręcz uwielbiają to piękne i wyjątkowe imię, co jest również potwierdzeniem wyboru, który dokonali brytyjscy naukowcy.

"Jest to piękne imię, które jest często wybierane przez rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci miały mądrość i wiedzę. Jest też uważane za imię bardzo szlachetne. Zofia jest imieniem, które wyraża wiele cech, takich jak inteligencja, mądrość i wytrwałość, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla dzieci" - podaje portal jakiemie.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.