Ulga na dziecko w 2024 roku. Co grozi za niewykorzystanie preferencji podatkowej? "Jest możliwy zwrot"

Komu przysługuje ulga na dziecko i na jakich konkretnie warunkach? A co się stanie, jeśli rodzic jej nie wykorzysta, choć może? I co można zrobić, gdy podatek do zapłacenia jest niższy niż wartość przysługującej preferencji? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o uldze na dziecko.

Ulga na dziecko (zwana też prorodzinną) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Może ona wynieść nawet 2700 złotych na jednego szkraba, co w przypadku rodzin wielodzietnych może dać naprawdę sporą sumę. Jednak nie każdemu rodzicowi ona przysługuje. A dlaczego? I co zrobić, gdy nie wykorzystamy ulgi na dziecko? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Ulga na dziecko 2024. Komu przysługuje preferencja? Trzeba spełnić kilka warunków

Aby móc skorzystać z ulgi na dziecko, rodzice muszą spełnić kilka warunków. Są one następujące:

  • osiągają dochody opodatkowane wyłącznie według skali podatkowej (PIT-36 i PIT-37)
  • nie przekraczają progów dochodowych - dotyczy rodziców jedynaków, a progi są następujące: 112 tysięcy złotych (małżeństwa i samotni rodzice) bądź 56 tysięcy złotych (osoby niepozostające w związku małżeńskim, również przez część roku),
  • dzieci są niepełnoletnie lub mają od 18 do 25 lat i dalej się uczą, a przy tym nie osiągają dochodów (bądź nie wyższe niż 19 061,28 złotych rocznie).

Wyjątkiem są dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, którym ulga przysługuje bez względu na wiek i osiągane dochody, o ile nie pobierają one świadczenia opiekuńczego. 

Ulga na dziecko 2024. Co grozi za niewykorzystanie? I co można zrobić w takiej sytuacji?

Za niewykorzystanie ulgi na dziecko nie ma kar, ale można sporo stracić, bo potrafi dać naprawdę sporą kwotę. A co można zrobić, gdy podatek do zapłacenia jest niższy niż przysługująca ulga prorodzinna? W takiej sytuacji można skorzystać z możliwości odliczenia ulgi na dziecko od składek zapłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), choć nie od wszystkich. Wykluczone są następujące składki (za serwisem Pitax.pl):

  • z działalności gospodarczej i z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28),
  • z działalności gospodarczej opodatkowane liniowo 19% stawką podatku (PIT-36L),
  • na ubezpieczenie zdrowotne odliczone od karty podatkowej lub zryczałtowanego podatku dochodowego (PIT-16A lub PIT-19A).

A jak można skorzystać z dodatkowego odliczenia ulgi na dziecko? Należy wypełnić pola w sekcji H - "Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci". W e-deklaracji wygląda to następująco:

  • znajdźcie sekcję "ulgi i odliczenia",
  • wybierzcie kategorię "Ulga na dzieci, dodatkowy zwrot lub informacje o uldze dla rodzin 4+",
  • zaznaczcie opcję dodatkową - "Chcę skorzystać z dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci".

Ta część zostanie automatycznie wypełniona, po czym należy zatwierdzić dane, a wyświetli się wam informacja o kwocie dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci i uwzględnienie jej w zeznaniu.

Więcej o: