Ostatnie dni były iście wiosenne, wiele osób zaczęło więc wierzyć, że zima powoli dobiega końca, a wraz z nią - choroby dzieci. Na chwilę obecną jednak nic takiego się nie dzieje, a pustkach w przychodniach można zapomnieć. Te za to są w żłobkach, przedszkolach czy podstawówkach. Wielu rodziców wciąż skarży się, że dostają telefony, by zabrać swoje dzieci z placówek, ponieważ są chore.
O tym, co dominuje w ostatnim czasie, mówi @tatapediatra, czyli Łukasz Grzywacz, jeden z najpopularniejszych pediatrów, który w swoich mediach społecznościowych zamieszcza mnóstwo porad, informacji i ciekawostek dotyczących zdrowia oraz leczenia dzieci.
Jak się okazuje, obecnie w przychodniach można spotkać mnóstwo kaszlących i gorączkujących dzieci.
Numer jeden w tym tygodniu to ostre zapalenia krtani, właśnie te krupowe, kaszel suchy szczekający, aż nawet taki piszczący, nasilający się w nocy, w ciągu dnia tylko sporadyczne pokasływanie i delikatny stan podgorączkowy. Numer 2 to infekcja RSV, czyli zapalenia oskrzelików, ciągle są na tapecie. Kaszel głównie w ciągu dnia, mokry, bardzo głęboki, duszący. Często całość jest poprzedzona dwu-trzydniową gorączką
- podaje @tatapediatra w swoim cotygodniowym raporcie dominujących chorób.
Mnóstwo małych pacjentów zmagało się też z anginami i infekcjami wirusowymi (tzw. trzydniówkami). Obie te choroby rozpoczynały się wysokimi gorączkami. W przypadku drugiej infekcji, by ją rozpoznać, konieczne jest wykonanie morfologii CRP.
Jak się okazuje, już występują alergie, a wszystko przez pylące olchę i leszczynę. Lekarze już jakiś czas temu zaczęli informować, że zaczyna się ciężki czas dla alergików i okazuje się, że się nie pomylili
Numer 5 to alergie. Obecnie pyli olcha i leszczyna, ale oprócz katarów, widzę bardzo dużo w gabinecie pokrzywek, to prawdopodobnie reakcje krzyżowe między olchą, leszczyną, a rzeczami pokarmowymi, takimi jak na przykład kiwi, jabłko, marchew czy seler
- wyjaśnia @tatapediatra.
W komentarzach pod filmikiem lekarza pojawiło się mnóstwo komentarzy rodziców, którzy przyznają, że brakuje już im sił na kolejne choroby i "mają wrażenie, że ich dzieci przerabiają wszystkie po kolei".
Zapalenie krtani to schorzenie, które może być wywołane przez różne czynniki: wirusy, bakterie, ale nie tylko, może być wywołane przez refluks. Choroba objawia się suchym, tzw. szczekającym kaszlem, drapaniem w gardle i niekiedy bólem w przednio-środkowej części szyi. W przypadku zapalenia bakteryjnego lub wirusowego może pojawić się także gorączka i ogólne osłabienie.
Choroba może być też niebezpieczna, szczególnie gdy pojawi się duży obrzęk krtani. Wtedy pojawiają się duszności i świszczący dźwięk podczas oddychania. Ważne jest, by jak najszybciej udać się do lekarza, istnieje możliwość, że chory będzie wymagał hospitalizacji.
W trakcie leczenia istotne jest ustalenie przyczyny zapalenia. W przypadku wirusowego wystarczy jedynie leczenie objawowe. Jeśli choroba została wywołana przez bakterie, to zazwyczaj konieczne jest podanie antybiotyków.