Semickie imię, które oznacza "panią domu". W latach 90. było hitem, dziś wypadło z łask rodziców

Imię, które oznacza "panią, gospodynię" nadano w 2023 roku zaledwie 372 razy. Niegdyś nazywano tak co drugą dziewczynkę. Patrząc jednak na dane Głównego Urzędu Statystycznego, rodzice dziś wolą wybierać inne imiona.

Piękne semickie imię

Pewnie niewiele osób domyśla się, że imię oznaczające "panią domu", to imię Marta. Każdy z nas zna jakąś Martę, ale w zdecydowanej większości są to kobiety urodzone najpóźniej w latach 80. i 90. Co ciekawe, imię to jest pochodzenia semickiego, ale wywodzi się z aramejskiego rzeczownika mar, mar(a)tha, marta. W Polsce po raz pierwszy odnotowano je w 1265 roku. Bardzo znanym niegdyś wierszem był ten nawiązujący właśnie do znaczenia imienia: - Od świętej Marty za żniwa, dawaj kwarty. Około dnia świętej Marty ze żniwami już nie na żarty. Po Marcie ustanie ptaków śpiewanie. Gospodyni Marta niewiele warta.

Ciekawe są także zdrobnienia imienia Marta. Martusia, Marteczka to tylko te najpopularniejsze. W dawnej Polsce posługiwano się także takimi jak: Marusza, Marocha, Marsza, Marszka, Marucha, Maruchna, Maruszka.

Zobacz wideo Nowo narodzony syn Wiśniewskiego na drugie ma żeńskie imię. Będą przykrości w szkole?

Marta na dalekiej pozycji

Imię Marta nadano w 2023 roku zaledwie 372 razy. To stanowczo cień dawnej popularności. Pewien wzrost zainteresowana tym imieniem Ministerstwo Cyfryzacji odnotowało w 2017 roku. Jak podaje serwis dane.gov.pl, Marta w 2017 roku zajmowała 50. miejsce w grupie imion żeńskich. A w całej populacji Polek Marta zajmowała we wspomnianym 2017 roku 18. miejsce (287 239 nadań). Mówimy tu jednak zarówno o kobietach starszych, młodszych, a także o dzieciach.

Imieniny w kalendarzu

Marta ma w kalendarzu wiele przypisanych kart. Praktycznie nie ma miesiąca bez imienin Marty. Jest jednak kilka najpopularniejszych terminów. Jak podaje wikipedia.org, są to:

  • 19 stycznia, jako wspomnienie św. Marty, wspominanej razem ze swoim mężem, św. Mariuszem, oraz synami – św. Audyfaksem i św. Abakukiem
  • 23 lutego, jako wspomnienie św. Marty z Astorgi
  • 18 marca, jako wspomnienie bł. Marty Le Bouteiller
  • 5 lipca, jako wspomnienie św. Marty, matki św. Symeona Słupnika
  • 29 lipca, jako wspomnienie św. Marty z Betanii
  • 19 września, jako wspomnienie św. Marty, wspominanej razem ze św. Zuzanną.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.