Imię, które jest żeńskim odpowiednikiem Marcina. Wielu Polaków je myli. Nazwano tak 712 dziewczynek

O tym imieniu, a właściwie historii jego powstania - jest kilka teorii. Według niektórych badaczy pochodzi ono od męskiego imienia, a właściwie jego łacińskiego znaczenia. Marcin, czyli z łaciny Martinus, oznacza "należący do Marsa" i to właśnie stąd miało się wziąć owo imię, chociaż nie wszyscy się z tym zgadzają i wielu je myli. Jednak jedno jest pewne. Imię to, chociaż nie należy do popularnych - jest piękne i wyjątkowe. W zeszłym roku otrzymały je 712 dziewczynki.

Imię, które jest żeńskim odpowiednikiem imienia Marcin? Pierwsza myśl wielu z nas to zapewne Marcjanna, jednak nie tym razem, bo chodzi o Martynę. Imię to miało właśnie wziąć się od łacińskiego znaczenia imienia Marcin - "Martinus" - "należący do Marsa". W damskiej wersji nie jest popularne, daleko mu do pierwszej dziesiątki imion tych najczęściej nadawanych, jednak do lamusa również się nie wybiera.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Martyna, czyli ta, która "pochodzi od boga Marsa"

Imię Martyna, a właściwie jego pochodzenie, nie jest do końca potwierdzone. Do pewnego czasu istniała teoria, że wzięło się ono od innego żeńskiego imienia, mianowicie od Marty, co tłumaczono, jako "wojowniczkę", lub a nawet "kobietę awanturniczą, buntowniczą i wojującą". Jakiś czas jednak to się zmieniło i obecnie wielu językoznawców jest zdania, że Martyna pochodzi od łacińskiego Marcina, czyli Martinusa, w znaczeniu "pochodzi od boga Marsa".

Imię Martyna jest oczywiście znane od wieków (konkretnie pojawia się dopiero z końcem XVIII w., mimo iż Martyn / Martin / Marcin jest poświadczone już od w. XIV) i w Polsce ostatnio z roku na rok jest coraz częściej wybierane przez rodziców, chociaż daleko mu jeszcze do pierwszej dziesiątki tych popularnych. W 2023 roku nadano je 712 razy, co może nie jest jakąś spektakularną liczbą, ale wciąż rosnącą. Szacuje się, że w tym roku imię to może przekroczyć nawet tysiąc nadań!

Imię żeńskie, które wciąż zachwyca wiele osób. Ma wyjątkowe znaczenie

Imię Martyna, tak jak już wcześniej zaznaczyliśmy, pochodzi z języka łacińskiego i jest odpowiednikiem imienia Martius, czyli naszego Marcina. Oznacza kobietę, która należy do rzymskiego boga wojny - Marsa. Kojarzy się zatem z walecznością i siłą. "Martyna jest osobą pełną energii, która lubi wyzwania i jest skłonna do ryzyka. Jest silna, odważna i uparta. Martyna jest również bardzo wrażliwa i empatyczna. Ma wielki szacunek dla innych i jest przyjacielska. Jest to osoba, która jest zawsze gotowa do pomocy i wspierania innych. Martyna jest również bardzo inteligentna i zdolna. Jest to doskonały wybór dla każdego, kto szuka silnego, odważnego i zdolnego imienia" - podaje portal jakiemie.pl.

Martyna imieniny obchodzi 30 stycznia oraz 3 marca, a jej najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Martynka, Martysia, Marta, Martusia, Martunia, równie urocze :Tynka, Tynusia, Tynunia, Tysia, Tynia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.