1200 plus co miesiąc. Nowy program rządowy już trwa. Rodzice już zacierają ręce [WNIOSKI, TERMINY]

Świadczenie wychowawcze nie jest jedyną pomocą finansową dla młodych rodziców. Zamiast 800 plus mogą bowiem otrzymywać nawet 1200 złotych miesięcznie na szkraba. W jaki sposób? Trzeba tylko złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Jakim? Wyjaśniamy.

W Polsce rodzicom przysługuje wiele świadczeń - 800 plus, kosiniakowe, becikowe czy choćby Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak to nie wszystko - część z nich może też pobierać dodatkowe 400 złotych w ramach innego świadczenia, zwanego potocznie "żłobkowym". A co (i kiedy) trzeba zrobić, aby móc je pobierać? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Jakie obowiązki mają przedszkolaki w domu? "Umyć ręce, zrobić siku"

Dodatkowe 400 złotych co miesiąc. Jest to dofinansowanie opieki dla dziecka w żłobku

400 plus, zwane też "żłobkowym" jest możliwością sfinansowania opieki dla dziecka w żłobku, a także klubie dziecięcym, bądź opłacenia opiekuna dziennego. Wsparcie to przysługuje na malucha, który spełnia jeden z poniższych warunków:

  • mają od 12 do 35 miesięcy i są jedynakami,
  • są pierwsze w rodzinie, a drugie otrzymuje środki z RKO,
  • są drugie i kolejne w rodzinie, ale młodsze niż 12 miesięcy, więc nie otrzymuje RKO,
  • są drugie i kolejne w rodzinie, ale starsze niż 35 miesięcy i już otrzymało pełne RKO.

Przy czym w ostatnim przypadku chodzi o maluchy, które jeszcze uczęszczają do żłobka. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że 400 plus przysługuje do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy cztery lata. 

"Żłobkowe" już działa. A kiedy i gdzie można złożyć wniosek? Oto najważniejsze informacje

Kiedy rodzice mogą złożyć wniosek o 400 plus? Wprawdzie konkretnego terminu nie ma, jednak czas na to jest najpóźniej do dnia, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka (klubu dziecięcego), bądź znalazło się pod opieką niani. Co więcej, placówka musi być ujęta w wykazie żłobków i klubów dziecięcych, podobnie jak niania - również powinna figurować w specjalnym rejestrze. A gdzie można złożyć wniosek o przyznanie "żłobkowego"? Dokumenty przyjmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i wyłącznie złożone drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS),
  • platformę Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną oraz SKOKi.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.