Walentynki i Popielec jednego dnia? Wszystko możliwe, bo kalendarz w tym roku mocno zaskoczył. Pierwszy dzień Wielkiego Postu i zakończenie hucznych imprez, czyli tzw. balów karnawałowych wypada akurat w Walentynki, czyli w święto wszystkich zakochanych. I choć wielu rezygnuje z celebrowania święta miłości, to niektórzy tego nie robią i głośno opowiadają o swoich walentynkowych planach. Te nie zawsze podobają się konserwatywnej rodzinie.
"Nie wiem kto wymyślał datę tegorocznych świąt wielkanocnych, jednak uważam, że mocno przegiął. Jak można było zrobić tak, żeby Środa Popielcowa wypadła 14 lutego w dzień zakochanych. Wiadomo, że w Walentynki każdy chce wtedy poświętować, zjeść dobrą kolację i wypić drinka, ale przecież w tym roku nie można, bo wielu zapyta - jak to tak w pierwszy dzień postu? Pomyślałam sobie wtedy, że przecież nikt nie musi dyktować warunków, a więc zrobię to, co uważam za słuszne. Nie zrezygnuję z Walentynek z powodu Środy Popielcowej. Nazwali mnie grzesznicą. Dziadkowie wprost wybuchli i powiedzieli, że nie tak mnie wychowali. Zrobiło mi się głupio, bo nie chce, żeby pomyśleli, że skoro postępuję wbrew temu, co oni uważają za słuszne, to ich nie szanuję.
Dziadkowie od dziecka uczyli mnie wiary, ale w dorosłości trochę nie po drodze z tym. Mam inne poglądy i jak będę chciała, to pójdę do kościoła. Nikt nie musi mnie namawiać. Walentynki spędzę po swojemu. Pójdę na drinka, a później skoczę do kina. Jak będę głodna to zjem burgera. Nikomu nic do tego, nawet moim ukochanym dziadkom."
Olka.
***
Wasze historie są dla nas ważne. Czekamy na listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: dziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.
Charakter pokutny Środy Popielcowej i wyjątkowe oblicze święta zakochanych nie będzie łatwo ze sobą połączyć. Można by rzec, że jest to praktycznie niemożliwe. Jeden z duchownych uważa, że katolicy będą musieli wybierać. Są też tacy, którzy będą celebrować miłość do Chrystusa w kościele podczas mszy świętej. - Ponieważ w tym roku walentynki wypadają w Środę Popielcową, to ze względu na ten szczególny dzień pokuty katolicy winni zachować powagę dnia i choć nic nie przeszkadza w składaniu sobie życzeń oraz ofiarowaniu prezentów jako oznak sympatii i miłości, to jednak powinno się unikać wystawnych przyjęć, tańców i urządzania imprez rozrywkowych, ze względu na solidarność z Chrystusem, który zaprasza nas do modlitwy i postu - wyjaśnia o. prof. Andrzej Derdziuk, teolog moralista z KUL, duszpasterz, autor licznych publikacji naukowych i z zakresu duchowości chrześcijańskiej w rozmowie z Gosc.pl.
Przypomnijmy, że 14 lutego każdego katolika obowiązuje post. Dopuszczalne jest spożycie jednego posiłku do syta i dwóch nieco skromniejszych. Należy powstrzymać się także od spożywania mięsa i picia napojów alkoholowych.