Walentynki. Film edukacyjny dla dzieci pomoże wyjaśnić "miłosne sprawy". Oto lista polecajek

Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale także ważny dzień, gdzie na pierwszy plan wysnuwa się miłość, a ta oczywiście niejedno ma imię. To też również fajna okazja do tego, aby wytłumaczyć dzieciom pewne zawiłości związane z uczuciami. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju filmy i bajki, które mówią o uczuciach. Oto nasza lista polecajek na walentynkowy wieczór z dzieckiem.

Walentynki to dobra okazja, aby wytłumaczyć dziecku różne oblicza miłości i wszelkie sprawy, które są z tym uczuciem związane. Jednak jak to zrobić dobrze? Pomocne mogą być tu filmy i bajki, które nie tylko możemy obejrzeć z naszym maluchem, ale przede wszystkim to dobre podwaliny do rozmów o miłości. Bo to uczucie, które jest pomiędzy mamą i tatą, spaja całą rodzinę, ale można przecież kochać przyjaciela, zwierzaka, czy też ulubioną maskotkę. Miłość bywa różna, ale czasem jest też trudna, a my jako rodzice – nie bójmy się tych rozmów.

Zobacz wideo Za co kocham swojego tatę?

Walentynki i filmy dla dzieci, które pomogą zrozumieć uczucia

Walentynki, czyli święto zakochanych to dobra okazja, aby porozmawiać z dziećmi na temat uczuć i tego, co się dzieje wokół nich. Ciekawym punktem wyjścia do dyskusji może być… filmowy seans, który możemy zorganizować wspólnie z naszą pociechą. Jednak film, czy krótka bajka to tylko początek do ważnej i potrzebnej rozmowy. Nie bójmy się trudnych pytań ze strony dzieci.

Zatem które filmy pasują na Walentynki z dzieckiem? Wszystko zależy przede wszystkim od wieku. Dla tych najmłodszych, którzy dopiero zaczynają rozumieć, czym jest miłość, co to za uczucie i co to znaczy, że mama i tata się kochają - polecamy krótką bajkę o pewnym Kaziu, chłopcu, który również szuka odpowiedzi na trudne pytania związane z miłością. Całość dostępna jest w serwisie YouTube. "To bajka o Walentynkach dla dzieci, a w niej zwyczaje walentynkowe, legenda o świętym Walentym, kartka walentynkowa oraz miłość - pojęcie trudne dla dzieci. Dowiemy się jak sprawić, by zauroczenie przerodziło się w prawdziwe i głębokie uczucie oraz zobaczymy, jak dzieci obchodzą to święto. Czy Walentynki są dla dzieci, czy może tylko dla zakochanych? Dowiecie się w tym filmie" - czytamy w opisie do filmu.

 

Walentynki, czyli miłość niejedno ma imię

Walentynki to również dobra okazja, aby o uczuciach porozmawiać także z tymi nieco starszymi dziećmi i nastolatkami, którzy odkrywając swoje ciało i wchodząc w nowe relacje, szukają odpowiedzi na wiele pytań, a nie zawsze zwierzać się z tego dorosłym. Tu również polecają się filmy. Jakie? Lista jest długa, bo jest ich naprawdę wiele, a jednym z kryteriów jest wiek. Dla tych młodszych fajną opcją będzie np. "Król Lew", czy "Zakochany Kundel", albo "Pocahontas", czy uwielbiana przez wszystkich "Kraina Lodu". Te bajki ukazują różne oblicza tego nadzwyczajnego uczucia, bo przecież kochać można na wiele sposobów.

A dla starszych? Tu wartym obejrzenia jest np. "Zimna Wojna" - film, który ukazuje skomplikowane losy pary kochanków, czy najnowsza ekranizacja "Chłopów" - gdzie miłosny trójkąt Jagny, Antka i Boryny - prowadzi do wielu nieszczęść. Moim zdaniem wartym obejrzenia razem z dorastającym nastolatkiem jest film "Juno", który opowiada historię szesnastoletniej Juno, która zachodzi w ciążę, jednak za namową rodziców i przyjaciółki szuka dla swojego dziecka rodziny zastępczej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA