Dlaczego skóra na dłoniach marszczy się od wody? Nie powód a cel jest tutaj zagadką

Chyba każdy wie, że przy dłuższej kąpieli skóra na stopach i dłoniach się marszczy. A właściwie, dlaczego tak się dzieje? Co jest powodem takiej reakcji skóry na wodę? Wbrew pozorom istotne znaczenie ma tutaj cel, a nie przyczyna.

U każdego człowieka, nawet u dzieci, dłuższe (przynajmniej kilkuminutowe) przebywanie w wodzie sprawia, że skóra stóp i dłoni zaczyna się w charakterystyczny sposób marszczyć. Przy czym nie dotyczy to żadnej innej części ciała - brzucha czy choćby pleców. A dlaczego? Czy to przez nasiąkanie naskórka wodą? Wcale nie - powód jest zupełnie inny i całkiem praktyczny.

Zobacz wideo Czy kąpiel noworodka zawsze musi być dramatem? Położna udziela wskazówek

Dlaczego skóra stóp i dłoni marszczy się w wodzie? Ma to ważny i praktyczny cel

Powodem marszczenia się skóry stóp i dłoni w wodzie jest (za serwisem Nauka To Lubię.pl) obkurczanie się naczyń krwionośnych, z których wówczas odpływa z krew i w efekcie zmniejsza się objętość mięśni w opuszkach palców. A dlaczego? Jak tłumaczy autor tego wpisu, naukowcy wysnuli hipotezę, że ma to zastosowanie czysto praktyczne - ma po prostu ułatwiać chwytanie się różnych rzeczy i poruszanie po wilgotnym terenie. To najprawdopodobniej pamiątka ewolucyjna po przodkach, którzy dzięki temu mogli łatwiej wydostać się z wody poprzez wdrapanie się gdzieś czy przejście po mokrych kamieniach. Ta teoria ma sens, ponieważ istotnie takimi pomarszczonymi kończynami zdecydowanie dużo łatwiej się czegoś złapać.

Pomarszczonymi palcami łatwiej chwytać. Naukowcy postanowili zbadać tę kwestię

Dr Tom Smulders z Newcastle University Institute of Neuroscience jakiś czas temu przeprowadził eksperyment, którym potwierdził, że pomarszczonymi dłońmi łatwiej chwytać przedmioty. W badaniu wzięły udział dwie grupy osób - w jednej członkowie mieli chwytać mokre przedmioty suchymi dłońmi, a w drugiej mokrymi i pomarszczonymi. Wyniki eksperymentu były jednoznaczne - osoby o pomarszczonych rękach chwytały rzeczy o 12 procent szybciej niż ci z suchymi. - Marszczenie zwiększyło tarcie między palcami a przedmiotem. Szczególnie interesujące jest to, że nasze palce są wrażliwe na zmianę tarcia powierzchniowego i wykorzystujemy tę informację, by zastosować mniejszą siłę i bezpiecznie chwycić daną rzecz - tłumaczył zjawisko Nick Davis, który również zainteresował się tą kwestią. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA