Tylko Polacy zapisują to imię z "c" w środku. Było hitem lat 90. "W klasie miałam czterech"

To imię męskie czasy wielkiej popularności ma już dawno za sobą. Było hitem początku lat 90. XX wieku, z czasem jednak nieco się "osłuchało i przejadło" powodując to, że dziś daleko mu do pierwszej dziesiątki najczęściej nadawanych imion.

Marcin, bo o tym imieniu mowa, pochodzi z języka łacińskiego od wyrażenia Martinus, które oznacza nic innego aniżeli tego, który "należy do boga Marsa". Chociaż to nie jedyne tłumaczenie, bo niektórzy etymolodzy uważają, że imię to ma swój rodowód od łacińskiego imienia Marcjanus, które oznacza "małego Marsa" – w znaczeniu "dziecko wojny". Imię to jest bardzo popularne w Polsce i jest używane od wieków, chociaż dziś już jego blask nieco przygasł.

Zobacz wideo Donald Tusk o planach mieszkaniowych dla młodych. "Staramy się działać logicznie, żeby nie uzyskać odwrotnego efektu"

Imię Marcin było kiedyś hitem na porodówkach. Dziś już niewielu je wybiera

Imię Marcin pochodzi z łaciny i zostało (chociaż z różnym tłumaczeniem) utworzone od imienia boga wojny - Marsa. W Polsce po praz pierwszy zostało użyte już z początkiem XIII wieku, jednak z pisownią nieco inną niż znamy dziś. Chodzi oczywiście o "Marcizn". Jednak nie było ono jedyną formą, bo w średniowieczu zanotowano także dodanie cząstki -sław do tego imienia i tak powstał owy Marcisław. Co ciekawe, imię to chociaż znane jest praktycznie na całym świecie, to tylko w języku polskim dodawane jest "c" w środku.

Odpowiedniki w różnych językach tego imienia to:

  • łacina: Martinus
  • angielski: Martin
  • niemiecki: Martin
  • francuski: Martin
  • hiszpański: Martin
  • fiński: Martti
  • włoski: Martino
  • węgierski: Márton
  • litewski: Martynas
  • łotewski: Martiš.

Imię to jest bardzo popularne w Polsce, nosi je obecnie 449 607 mężczyzn (wg rejestru PESEL), a swój szczyt popularności przeżywało z początkiem lat 90. XX wieku. "Za czasów mojego dzieciństwa, było to bardzo popularne imię. Sama miałam czterech Marcinów w klasie" - wspomina nasza czytelniczka. Jednak moda imion kołem się toczy i jego czasy świetlności już dawno minęły, a sam blask nieco przygasł. W 2023 roku imię Marcin zostało nadane jedynie 244 razy.

Marcin - to imię kojarzy się tylko z odwagą, lojalnością, szacunkiem i uczciwością

Imię Marcin jest tym, które jest pięknym i niezwykłym, podkreśla cechy indywidualisty, jednak jeśli wierzyć gwiazdom - nie dla wszystkich jest odpowiednie. "Marcin to mężczyzna o wielkiej sile woli, który jest zaradny i ma silne poczucie obowiązku. Jest to również osoba, która jest energiczna, pewna siebie i odważna. Imię Marcin jest również związane z odwagą, lojalnością, szacunkiem i uczciwością. To imię nadaje mężczyźnie wielką siłę i pewność siebie, która pozwala mu osiągać wszystko, czego pragnie" - podaje portal jakiemie.pl.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Marcinek, Marcik, Marcino, Marcinuś, Marcio, Marciniak, Cino, Cinek, Cinuś, Cinkuś. Marcin imieniny obchodzi 30 stycznia, 2 lutego, 13 kwietnia, 27 kwietnia, 1 lipca, 19 lipca, 8 października, 12 października, 24 października, 3 listopada, 8 listopada, 11 listopada, 12 listopada

Więcej o:
Copyright © Agora SA