Środa Popielcowa 2024. Czy można urządzić w szkole bal karnawałowy na ostatki? Rodzice są podzieleni

Kiedy wypada tegoroczna Środa Popielcowa? Wbrew pozorom już niedługo, podobnie jak ostatki. A czy można w szkole zorganizować bal karnawałowy i jeśli tak, to kiedy? Zdania w tej kwestii są mocno podzielone.

Środa Popielcowa to dla katolików nie tylko dzień ścisłego postu, ale przede wszystkim rozpoczęcie przygotowania do świętowania Wielkanocy. W tym roku wypada ona 14 lutego, czyli już za dwa dni. To oznacza również koniec karnawału, który kończy się dzień wcześniej w Ostatki, czyli we wtorek, 13 lutego. A czy w szkole można zorganizować bal karnawałowy i kiedy? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Faworki, chrust i róże, czyli karnawałowe słodkości

Czy w szkole można urządzić bal karnawałowy? A jeśli tak, to kiedy? Rodzice są podzieleni

Bal karnawałowy można zorganizować najpóźniej w Ostatki, jednak te wypadają zawsze we wtorek i nie jest to dzień wolny od pracy i nauki, podobnie jak Środa Popielcowa. Stąd wielu rodziców nie uważa za rozsądne organizowanie takiej imprezy dla uczniów. Argumentują to tym, że dzieci powinny się uczyć, a nie marnować cenne godziny lekcyjne na zabawę. A co z organizowaniem balu karnawałowego po zajęciach? Też według części rodziców to zły pomysł, bo dzieci muszą odrobić prace domowe i przygotować się na następny dzień, a nie imprezować. Jednak nie wszyscy mają tak zasadnicze podejście do balu karnawałowego w szkole.

Bal karnawałowy w szkole? Niektórzy rodzice popierają pomysł zorganizowania dzieciom zabawy

Choć z argumentami przeciw organizowaniu balu karnawałowego trudno się nie zgodzić, to nie wszyscy są tak zasadniczy. Część rodziców uważa, że taka impreza to dobry pomysł - dzieci będą się dobrze bawiły i nieco odpoczną od nauki. Co więcej, wiele osób zwraca uwagę, że to przecież tradycja, że w Ostatki się imprezuje i objada smakołykami, bo potem jest już Wielki Post i nie wolno ani organizować zabaw, ani jeść mięsnych potraw. Stąd taki bal to pożegnanie karnawału i nie ma w tym nic złego. Jak widać podejścia są różne i ostateczną decyzję każdy musi podjąć samodzielnie i w zgodzie z zasadami, które wyznaje. 

Czy w szkole zorganizować bal karnawałowy?
Copyright © Agora SA