Twoje dziecko ostatnio zaczęło kaszleć? Lekarz radzi zwrócić uwagę na jeden szczegół. "Byłam mega zdziwiona"

Choroby nie ustępują, w przedszkolach i szkołach w wielu klasach nie ma większości dzieci. Okazuje się, ku zaskoczeniu wielu rodziców, że powodem nie zawsze są infekcje.

Wielu rodziców przyznaje, że "takich chorób, jak w tym roku szkolnym to nigdy nie było". Jak przyznają lekarze, raczej jest w tym niewiele prawdy, ponieważ po wiośnie i lecie, kiedy infekcje nieco odpuszczają, nieco zapominamy, co nas czeka jesienią i zimą. A historia ciągle się powtarza. Dzieciaki chorują na potęgę, szczególnie te młodsze.

Zobacz wideo Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Na szczęście za kilka miesięcy nadejdzie ocieplenie, a wraz z nim te choroby z pewnością będą występować zdecydowanie rzadziej. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, że dzieciaki w ogóle nie będą łapać żadnych infekcji.

Alergie u dziecka. Już teraz zaczyna się pylenie

Zazwyczaj przyjmuje się, że problemy z alergiami pojawiają się wiosną, czy latem. Okazuje się jednak, że mogą dawać o sobie znać dużo wcześniej. Jak zwraca uwagę Łukasz Grzywacz, znany jako @tatapediatra, który w mediach społecznościowych publikuje wiele przydatnych informacji dotyczących zdrowia najmłodszych, już teraz zaczęło się pylenie niektórych drzew. W związku z tym kaszel może, aczkolwiek nie zawsze świadczy o infekcji.

Uwaga rozpoczęło się pylenie olchy i leszczyny. Jeśli wasze dziecko w ostatnim czasie zaczęło kaszleć - zwróćcie na to uwagę. Oczywiście najprawdopodobniej będzie to infekcja wirusowa. Jest dużo RSV-ów, zaczyna się zapalenie krtani, ale warto przeanalizować czy nie ma tutaj komponenty również alergicznej

- wyjaśnia @tatapediatra. Zwraca też uwagę, że rozróżnienie kaszlu alergicznego i infekcyjnego nie jest prostym zadanie, ponieważ w obu przypadkach jest on bardzo podobny. Uwagę rodziców powinno jednak zwrócić to, czy nie jest tak, że dziecko co roku, o tej samej porze zaczyna kaszleć.

Warto z pediatrą przeanalizować sekwencyjność infekcji i jeśli co roku zdarza się, że od lutego dziecko zaczyna kaszleć, sprawdźcie, czy nie ma przypadkiem alergii na właśnie olchę i leszczynę

- zwraca uwagę Łukasz Grzywacz. Zachęca, by rodzice śledzili dokładnie kalendarz pylenia. Wówczas będą mieć na świadomość, na co ewentualnie ich dziecko może mieć alergię (jeśli ją podejrzewają).

Wielu rodziców skomentowało nagranie @tatypediatry i przyznają, że nie mieli pojęcia, że kaszel może być, szczególnie zimą, spowodowany alergią

Byłam mega zdziwiona, jak na ostatniej wizycie alergolog mi powiedziała, że właśnie w lutym mam zwiększyć dawkę syropu, bo drzewa zaczynają pylić właśnie w lutym

- napisała jedna z internautek. "U nas właśnie alergia na olchę leszczynę i trawy. Od 3 dobrych lat, ale teraz testy wyszły i czekamy na leki", "O, to już wiem, czemu ostatnio kicham jak wściekła. Syn na razie bez objawów, czekamy na brzozę, bo wyszła sporą reakcja na testach" - dodawali inni.

 

Jak rozpoznać kaszel alergiczny?

Kaszel alergiczny pojawia się w momencie, gdy organizm zaczyna się bronić przed niekorzystnymi skutkami alergenu. Oprócz niego u alergika najczęściej pojawia się też łzawienie, katar sienny oraz wysypki.

Kaszel alergiczny najłatwiej można rozpoznać po tym, że pojawia się w reakcji na kontakt z alergenem, a ustępuje po przerwaniu tego kontaktu. Przykładowo: jeśli masz tzw. alergię na kurz (czyli na alergeny roztoczy kurzu domowego), to kaszel może Ci towarzyszyć w zamkniętych pomieszczeniach, podczas jazdy samochodem czy komunikacją miejską – wszędzie tam, gdzie występuje bezpośrednia ekspozycja na alergeny. Objaw ustąpi jak ręką odjął, po wyjściu na świeże powietrze, czy po przewietrzeniu mieszkania/biura

- czytamy na stronie allergoff.pl. Kaszel alergiczny można poznać m.in. po tym, że jest suchy, dość silny i napadowy. Powoduje duszności i ciężko go opanować. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Warto mieć także na uwadze, że kaszel alergiczny może pojawić się z opóźnieniem. Oznacza to, że nie pojawia się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, ale po jakimś czasie. Właśnie dlatego, tak wiele osób nie łączy uciążliwego kaszlu z alergią.

Więcej o:
Copyright © Agora SA