7000 zł. Nawet tyle rodzice mogą dostać od państwa już w maju. "Urząd wyśle przelew w ciągu 45 dni"

Do kiedy ZUS ma wysłać rodzicom zwrot podatku? I ile może on wynosić? Niektórzy mogą otrzymać niemal 7000 złotych i to akurat na majówkę. A jakie są konkretne terminy przelewów i kwoty zwrotu? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Tegoroczny czas na rozliczenie z fiskusem zacznie się już niebawem, w czwartek, 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Wówczas podatnicy (w tym rodzice) muszą złożyć deklaracje podatkowe. Część z nich ma też szansę nieco obniżyć podatek do zapłacenia bądź w ogóle otrzymać zwrot, dzięki różnym ulgom. Jedną z nich jest ulga na dziecko (inaczej prorodzinna). Komu przysługuje i w jakiej kwocie? I do kiedy należy czekać na ewentualny zwrot podatku? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Do kiedy fiskus ma czas na przelanie zwrotu podatku? Niektórzy dostaną pieniądze w maju

Część rodziców ma szansę otrzymać zwrot z podatku, jednak termin może być różny - od jednego do trzech miesięcy. Jest to związane przede wszystkim ze sposobem rozliczania się i ewentualną korektą zeznania podatkowego (za serwisem PIT.pl):

 • e-deklaracja dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - do 30 dni,
 • rozliczenie poprzez e-deklarację (standardowe) - do 45 dni,
 • rozliczenie "papierowe" - do trzech miesięcy,
 • osoby, które złożyły korektę deklaracji - po dwóch miesiącach od korekty, ale nie wcześniej niż trzy miesiące od daty pierwszego rozliczenia.

Poza tym ważny jest też termin złożenia deklaracji - co do zasady im szybciej się rozliczymy z fiskusem, tym szybciej zwrot podatku wpłynie na nasze konto. Zwłaszcza gdy nie przekracza 5000 złotych - w takim przypadku nadpłata jest przelewana automatycznie, poprzez system Auto Zwrot i może trafić na konto nawet w kilka dni. 

Ulga na dziecko to sposób na obniżenie podatku przez rodziców. Ile można zyskać? Oto kwoty

Ulga na dziecko jest najpopularniejszą wśród rodziców i nic dziwnego - co do zasady przysługuje wszystkim, o ile uzyskują dochody opodatkowane wyłącznie według skali podatkowej (np. z umowy o pracę) oraz nie przekroczyli progu dochodowego (jeśli wychowują tylko jedno dziecko). Wspomniane limity dochodów są obecnie następujące:

 • małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych,
 • osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych.

Kolejne warunki dotyczą dzieci - te muszą spełniać jeden z poniższych wymogów:

 • są niepełnoletnie,
 • mają od 18 do 25 lat, kontynuują naukę i zarazem nie osiągają dochodów lub są one nie wyższe niż 19 061,28 złotych rocznie.

A jaki zwrot (lub obniżkę podatku) mogą otrzymać rodzice w ramach ulgi na dziecko? Oto obecne kwoty:

 • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie),
 • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie),
 • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (2 000,04 zł rocznie),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie (2 700 zł rocznie).
Więcej o:
Copyright © Agora SA