Tegoroczny czas na rozliczenie z fiskusem zacznie się już niebawem, w czwartek, 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Wówczas podatnicy (w tym rodzice) muszą złożyć deklaracje podatkowe. Część z nich ma też szansę nieco obniżyć podatek do zapłacenia bądź w ogóle otrzymać zwrot, dzięki różnym ulgom. Jedną z nich jest ulga na dziecko (inaczej prorodzinna). Komu przysługuje i w jakiej kwocie? I do kiedy należy czekać na ewentualny zwrot podatku? Tłumaczymy.
Część rodziców ma szansę otrzymać zwrot z podatku, jednak termin może być różny - od jednego do trzech miesięcy. Jest to związane przede wszystkim ze sposobem rozliczania się i ewentualną korektą zeznania podatkowego (za serwisem PIT.pl):
Poza tym ważny jest też termin złożenia deklaracji - co do zasady im szybciej się rozliczymy z fiskusem, tym szybciej zwrot podatku wpłynie na nasze konto. Zwłaszcza gdy nie przekracza 5000 złotych - w takim przypadku nadpłata jest przelewana automatycznie, poprzez system Auto Zwrot i może trafić na konto nawet w kilka dni.
Ulga na dziecko jest najpopularniejszą wśród rodziców i nic dziwnego - co do zasady przysługuje wszystkim, o ile uzyskują dochody opodatkowane wyłącznie według skali podatkowej (np. z umowy o pracę) oraz nie przekroczyli progu dochodowego (jeśli wychowują tylko jedno dziecko). Wspomniane limity dochodów są obecnie następujące:
Kolejne warunki dotyczą dzieci - te muszą spełniać jeden z poniższych wymogów:
A jaki zwrot (lub obniżkę podatku) mogą otrzymać rodzice w ramach ulgi na dziecko? Oto obecne kwoty: