800 plus. Jak złożyć wniosek o świadczenie przez bank? Jest jedna pułapka na rodzica [KROK PO KROKU]

Kilka dni temu zaczął się nabór wniosków o przyznanie 800 plus na nowy okres świadczeniowy. A jak złożyć wniosek przez bank? Całkiem prosto, ale rodzice muszą uważać na tę jedną rzecz, inaczej mogą nie dostać pieniędzy.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów i terminów składania wniosków. A kiedy i w jaki sposób można to zrobić poprzez bank? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Pierwsze postulaty Tuska. 30% podwyżki dla nauczycieli, "babciowe" i kontynuacja świadczeń wychowawczych

Jak złożyć wniosek o 800 plus przez bank? O tym rodzice muszą koniecznie pamiętać 

Jednym z popularnych sposobów złożenia wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego jest zrobienie tego poprzez swój bank. Obecnie wiele daje taką możliwość, co jest wygodne i względnie proste. Jednak we wniosku 800 plus czają się pewne pułapki. Jakie? Pierwszą i najważniejszą są literówki - rodzice często robią drobne (ale znaczące dla wniosku) błędy w numerach kont oraz numerach PESEL dzieci. To od razu wydłuża termin przyznania świadczenia, bo konieczne okazuje się złożenie korekty. Dlatego trzeba dokładnie przejrzeć formularz przed kliknięciem "wyślij", bo później nie można już nic zmienić. Drugim równie powszechnym błędem jest ignorowanie terminów - wniosek o przyznanie 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025 można składać od 1 lutego przez cały rok, ale najlepiej do 30 kwietnia, aby mieć pewność, że świadczenie zostanie przyznane wraz z pełnym wyrównaniem. Wyjątkiem są rodzice nowo narodzonych maluchów - oni mają trzy miesiące od dnia narodzin dziecka na złożenie wniosku.

Jak złożyć wniosek o 800 plus? Zrobić to może tylko jedno z rodziców bądź opiekunów dziecka

Ostatnim błędem (ale równie częstym, jak literówki i ignorowanie terminów) jest nieznajomość zasad przyznawania świadczenia wychowawczego. Zdarza się, że na to samo dziecko wpływają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dwa wnioski, co niestety powoduje wstrzymanie wypłaty środków do czasu wyjaśnienia sprawy. Trzeba pamiętać, że 800 plus może otrzymać tylko jedno z rodziców (opiekunów):

  • samotni rodzice - świadczenie przysługuje temu, który wychowuje dziecko,
  • małżeństwa - 800 plus otrzyma rodzic, który pierwszy złoży wniosek,
  • opieka naprzemienna - każdy rodzic otrzyma połowę świadczenia, czyli 400 złotych.
Czy wprowadzenie 800 plus to był dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Agora SA