Imię, które jak żadne inne wiąże się ze śmiercią. Nosi je tylko 258 Polaków

To imię pochodzi z języka greckiego i oznacza "nieśmiertelnego". Jest także jednym z najrzadziej wybieranych imion męskich. Nosi je niewiele ponad 250 mężczyzn w Polsce, a w ubiegłym roku nadano je tylko jedenaście razy. I chociaż dziś należy ono do rzadkości, przed laty było zupełnie inaczej. Nosił je również pewien czarodziej, fikcyjny bohater baśniowej opowieści napisanej przez Jana Brzechwę. Kojarzycie o kim mowa?

Ambroży, bo to imię wzięliśmy dziś na tapet, pochodzi z języka greckiego od  słowa "(am)brotós" w znaczeniu "(nie)śmiertelny)". Podobne słowo, ambrozja, znane z mitologii greckiej, oznacza napój bogów na Olimpie, który zapewniał im wieczne życie. Znaczenie imienia Ambroży wiąże się również z pochwałą i szacunkiem, a także odwagą i siłą, jednak coraz mniej osób postanawia nadać je swoim nowo narodzonym dzieciom. W 2023 roku nadano je 11 razy, a jeśli przyjrzeć się danym dotyczącym liczby osób, które są jego właścicielami - tu również liczba nie powala. Obecnie żyje 258 Polaków o tym imieniu. Czy mogą oni czuć się wyjątkowi? Na pewno tak.

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Ambroży kojarzy się nie tylko z napojem bogów, ale i Kleksem

Ambroży, czyli nieśmiertelny i ambrozja - napój bogów z Olimpu, który dawał im właśnie nieśmiertelność. Jednak to imię kojarzy się jeszcze z jedną rzeczą. Konkretnie chodzi tu o fikcyjną postać pewnego czarodzieja - Ambrożego Kleksa, który stał na czele akademii, gdzie pobierali naukę chłopcy z imieniem na literę "A".

Co do samego imienia to warto tutaj dodać, że jest ono stosunkowo rzadko używane nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach. Jego znaczenie jest związane z pochwałą i szacunkiem, a także z odwagą i siłą, chociaż rodzice nie są nim zauroczeni.

Na nasze ziemie przywędrowało dość późno. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z końca XV wieku i chociaż było już potem znane, to nigdy nie uchodziło za modne i popularne. Chrześcijańskim patronem tego imienia jest późnorzymski biskup św. Ambroży.

Ambroży – imię dla osób, które "chcą wyrazić swoją wyjątkowość"

Ambroży to imię, które doskonale odzwierciedla osobę, która jest mocno związana ze swoją rodziną. Zależy mu na szacunku i poważaniu wśród znajomych i nieznajomych, ale jednocześnie świetnie zdaje sobie sprawę z tego, co chce osiągnąć, konsekwentnie idąc do przodu i pokonując kolejne kłody rzucane pod nogi przez przekorny los. "Osoby noszące to imię są uważane za wyjątkowe i dzielne. Ambroży to dobry wybór dla osób, które chcą wyrazić swoją jedyność i wyjątkowość" - podaje portal jakiemie.pl.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Ami, Ambrożek, Ambroż, Ambrek, Ambri, Brożek, Broży, Brożuś, Ambry, Ambrus.

Kiedy Ambroży obchodzi imieniny? W kalendarzu zaznaczone jest kilka dat: 7 marca, 20 marca, 4 kwietnia, 19 lipca, 16 sierpnia, 16 października, 18 października, 2 listopada i 7 grudnia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA