Imię władców wikingów, które ma tylko cztery litery. Polscy rodzice w 2023 zaszaleli

To imię męskie jest dość nietypowe i mało u nas znane, bo jak się okazuje - najczęściej było ono nadawane w rodzinach, które mają powiązania z kulturą wschodniosłowiańską, prawosławiem, ale także krajami zimnej Skandynawii. Bo to właśnie stamtąd do nas przywędrowało, prawdopodobnie za sprawą walecznych wikingów. Jednak co ciekawe, w poprzednim roku wybiło się na popularność. Czy będzie ono hitem?

Igor, bo o tym imieniu mowa, to tak naprawdę ruska forma staronordyckiego imienia Ingvarr, którym obdarzeni często byli chłopcy z rodzin wikingów. Co ciekawe, na terenach dawnej Rusi należało do imion dynastycznych, nosił je np. książę kijowski Igor (877-945) oraz Igor Światosławowicz, książę nowogrodzki, siewierski i czernihowski. Na tym nie koniec ciekawostek dotyczących tego imienia, bo jak podaje portal deon.pl, "w dawnej Polsce imię niepoświadczone. W czasach późniejszych również nie osiągnęło większej popularności". Zmiany dopiero nastąpiły w latach dwutysięcznych, kiedy wielu rodziców na nowo odkrywało uroki tego imienia. W 2023 roku ponownie zaszaleli, nadając je aż 1899 razy.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

To imię nie jest "nasze", ale wielu rodziców je pokochało i wybrało dla syna

Imię Igor ma korzenie słowiańsko - skandynawskie i jako pierwsi zaczęli je nadawać wikingowie, którzy pojawili się na terenie Rusi. Pierwotnie brzmiało "Yngvarr" co znaczyło "wojownik boga Yngv" - złożone z członów: ing, prawdopodobnie pochodzącego od imienia jednego z bogów germańskich oraz war, pochodzącego od niemieckiego słowa "stróż, pasterz". Chociaż niektórzy językoznawcy są zdania, że imię nie oznacza stróża, a bardziej wojownika.

Przez długie lata nie było ono ani modne, ani popularne na naszym podwórku, chyba że mowa o rodzinach, które miały pewne powiązania z kulturą wschodniosłowiańską, czy samym prawosławiem. Dopiero z początkiem lat dwutysięcznych, odkryto na nowo jego urok. W 2023 roku nadano je aż 1899 chłopcom, co jest naprawdę dużym wynikiem.

Wielu rodziców uważa, że jest to silne i męskie imię, które daje człowiekowi odwagę i siłę do walki, stąd też ich wybór.

Igor - zdrobnienia nie takie oczywiste. A kiedy ma imieniny?

Igor to wyjątkowe imię męskie i chyba do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Kojarzy się z wielkimi i sławnymi wojownikami z północy – wikingami. Ma swój odpowiednik w kilku językach:

  • angielski - Igor
  • rosyjski - Igor
  • ukraiński - Ihor
  • niemiecki - Ivar, Ingwar, Ingvar
  • litewski - Igoris
  • grecki - Ingvarros.

"Igor jest uważany za wyjątkowo inteligentnego i bystrego człowieka, który potrafi zawsze znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Jego cechy charakteru to lojalność, wierność i męstwo. Igor jest zawsze gotowy do pomocy innym i zawsze stara się robić to, co słuszne" - podaje portal jakiemie.pl.

A co ze zdrobnieniami? Tych jest kilka i są wyjątkowo urocze. Najpopularniejsze to: Iguś, Igunio, Igorek, Igoras, Igorcio, Igoruś, Igoruń, Igusek, Igi, Igo. Igor imieniny obchodzi 1 października, 5 października i 5 czerwca - jako wspomnienie św. Igora.

Więcej o:
Copyright © Agora SA