Co można odliczyć w PIT 2023? Ważna informacja dla rodziców, pozwoli oszczędzić nawet 2700 złotych

Czas corocznych rozliczeń z fiskusem zacznie się już za kilka dni, a podatnicy starają się znaleźć sposób na obniżenie podatku do zapłaty. W dobrej sytuacji są rodzice, którzy mogą skorzystać z trzech różnych ulg. Jakich? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać rodzice? Wbrew pozorom nie tylko z ulgi prorodzinnej. Poza tą preferencją mają też jeszcze dwie inne opcje. Jakie? I co trzeba zrobić, aby móc z nich skorzystać? Zobaczcie, czym jest ulga cztery plus oraz możliwość rozliczenia się wraz z pociechą. 

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Ulga na dziecko 2024. Niektórzy rodzice mogą otrzymać nawet 2700 złotych na jedną pociechę

Najpopularniejszą preferencją podatkową dla rodziców jest ulga na dziecko, zwana też prorodzinną. Jest zależna od liczby pociech, a kwoty są następujące:

  • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie),
  • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie),
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (2 000,04 zł rocznie),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie (2 700 zł rocznie).

Co więcej, powyższe kwoty się sumują, więc na przykład rodzina z czworgiem dzieci może odliczyć od podatku 6924,12 złotych. Jednak z ulgi na dziecko mogą skorzystać tylko rodzice, rozliczający się na druku PIT-36 lub PIT-37, i to pod warunkiem, że dzieci są niepełnoletnie bądź pełnoletnie, ale nie starsze niż 25 lat i nie osiągają dochodów (lub nie wyższe niż 19 061,28 zł). Przy czym rodziców jedynaków obowiązuje też próg dochodowy, który jest obecnie następujący:

  • małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych,
  • osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych.

Ulga na dziecko to nie jedyna preferencja dla rodziców. Są jeszcze dwie inne możliwości

Poza wyżej wymienioną ulgą na dziecko rodzice mogą skorzystać też z dwóch innych preferencji - ulgi cztery plus oraz możliwości rozliczenia się wraz z dzieckiem. Pierwsza opcja przysługuje wyłącznie rodzinom, w których jest co najmniej czworo dzieci, a roczne dochody rodziców nie przekraczają kwoty 85 528 złotych. Wówczas rodzice mogą być całkowicie zwolnieni z zapłacenia podatku dochodowego. Przy czym trzeba wspomnieć, że do ulgi cztery plus nie wlicza się m.in. zasiłków chorobowych, macierzyńskich, ojcowskich czy opiekuńczych. A co z rozliczeniem się wraz z dzieckiem? Z tej możliwości mogą skorzystać tylko samotni rodzice, którzy spełniają poniższe warunki:

  • osiągnęli dochody nie wyższe niż 60 tysięcy złotych (kwota wolna od podatku),
  • mają niepełnoletnie dziecko bądź pełnoletnie, które ma nie więcej niż 25 lat i kontynuuje naukę lub otrzymuje zasiłek (rentę socjalną). 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.