800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują terminów i dbają o ciągłość pobierana świadczenia. A czy w 2024 roku wciąż mogą otrzymywać 800 plus? Jak się okazuje, nie wszyscy. Jest to związane z zasadami przyznawania świadczenia. Jakimi? Tłumaczymy.
Co do zasady Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyznaje 800 plus wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochody rodziców. Jednak są przypadki, gdy świadczenie nie zostanie przyznane. Pierwszym jest ukończenie 18 lat przez pociechę, ale nie tylko:
Co więcej, w przypadku opieki naprzemiennej nad dzieckiem, każde z rodziców otrzyma połowę 800 plus, czyli 400 złotych. Również w przypadku niejasnej sytuacji rodziców lub dwóch wniosków na to samo dziecko ZUS wypłaci niższą kwotę, czyli 500 plus, do czasu wyjaśnienia sprawy.
Jednym z powodów utraty świadczenia wychowawczego jest niezłożenie przez rodziców dziecka wniosku o przedłużenie 800 plus na następny okres świadczeniowy. Od 1 lutego trwa nabór na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Dokumenty można złożyć wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:
A do kiedy można dopełnić formalności? Wprawdzie wnioski można składać do ZUS-u przez cały rok, ale najlepiej to zrobić do 30 kwietnia, aby mieć pewność otrzymania świadczenia wraz z pełnym wyrównaniem. Wyjątkiem są rodzice, którym właśnie urodziło się dziecko - oni mają na to trzy miesiące od momentu przyjścia pociechy na świat.