800 plus 2024. Czy rodzice nadal będą dostawali świadczenie? ZUS na tej podstawie podejmuje decyzje

Komu przysługuje świadczenie wychowawcze w 2024 roku? Wielu rodziców zastanawia się, czy zachowają ciągłość pobierania 800 plus. Niestety część może otrzymać od ZUS-u decyzję odmowną. Dlaczego? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują terminów i dbają o ciągłość pobierana świadczenia. A czy w 2024 roku wciąż mogą otrzymywać 800 plus? Jak się okazuje, nie wszyscy. Jest to związane z zasadami przyznawania świadczenia. Jakimi? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Pierwsze postulaty Tuska. 30% podwyżki dla nauczycieli, "babciowe" i kontynuacja świadczeń wychowawczych

800 plus w 2024 r. Tym rodzicom ZUS nie przyzna świadczenia wychowawczego na kolejny okres

Co do zasady Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyznaje 800 plus wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochody rodziców. Jednak są przypadki, gdy świadczenie nie zostanie przyznane. Pierwszym jest ukończenie 18 lat przez pociechę, ale nie tylko:

  • niezłożenie przez rodziców wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy,
  • uczęszczanie przez pociechę do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
  • pobieranie przez rodziców małoletniej pociechy podobnych świadczeń za granicą,
  • pobieranie 800 plus przez małoletnie dziecko na własną pociechę,
  • wejście małoletniego dziecka w związek małżeński,
  • gdy małoletnie dziecko trafią do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.

Co więcej, w przypadku opieki naprzemiennej nad dzieckiem, każde z rodziców otrzyma połowę 800 plus, czyli 400 złotych. Również w przypadku niejasnej sytuacji rodziców lub dwóch wniosków na to samo dziecko ZUS wypłaci niższą kwotę, czyli 500 plus, do czasu wyjaśnienia sprawy. 

800 plus w 2024 r. W jakim terminie rodzice mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia? 

Jednym z powodów utraty świadczenia wychowawczego jest niezłożenie przez rodziców dziecka wniosku o przedłużenie 800 plus na następny okres świadczeniowy. Od 1 lutego trwa nabór na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Dokumenty można złożyć wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:

  • poprzez platformę PUE ZUS,
  • przez rządowy portal Emp@tia,
  • w aplikacji mZUS,
  • w bankowości elektronicznej (w tym SKOK).

A do kiedy można dopełnić formalności? Wprawdzie wnioski można składać do ZUS-u przez cały rok, ale najlepiej to zrobić do 30 kwietnia, aby mieć pewność otrzymania świadczenia wraz z pełnym wyrównaniem. Wyjątkiem są rodzice, którym właśnie urodziło się dziecko - oni mają na to trzy miesiące od momentu przyjścia pociechy na świat.

Więcej o: