Czy w Środę Popielcową trzeba iść do szkoły? Uczniowie już odliczają dni do wolnego

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do szkoły? To pytanie pada praktycznie zawsze, kiedy mowa o zbliżającym się wydarzeniu, jakim jest początek Wielkiego Postu. W tym roku zbiega się ono z Walentynkami. Zatem Popielec i święto zakochanych wypadają 14 lutego - w przyszłą środę i ku rozczarowaniu wielu uczniów, nie jest to dzień wolny od nauki. Jednak zza horyzontu już wyłania się kolejna okazja do pozostania w domu.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do szkoły? Zdecydowanie tak. To święto kościelne nie jest dniem wolnym ani od pracy, ani od szkoły - toteż nie ma tu najmniejszego powodu, by tego dnia zostać w domu. W tym roku wyjątkowo zbiega się ten dzień z Walentynkami, jednak to również nie jest istotny powód, aby zostać w domu. Jednak dobra informacja jest taka, że za nieco ponad miesiąc rozpocznie się przerwa wiosenna dla wszystkich uczniów.

Zobacz wideo Miron Mironiuk: Rozwiązaniem nie jest reforma edukacji, rozwiązaniem jest pójście dwa kroki dalej

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do szkoły?

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do szkoły? To pytanie ostatnimi czasy jest dość popularne, bo przemęczeni nauką i przeciążeni szkolnymi obowiązkami uczniowie, szukają każdej możliwości do odpoczynku. Jednak tym nie mogą oni zostać w domu – lekcje tego dnia będą odbywać się normalnie. W tym roku Środa Popielcowa zbiega się z Walentynkami, co również nie jest wystarczającym argumentem, aby zrobić sobie dzień wolny od nauki.

Popielec nie jest dniem wolnym od pracy i szkoły. Katolicy rozpoczynają wtedy swój Wielki Post. Okres ten zakończy się za 40 dni, czyli w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 28 marca. Wówczas rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 31 marca. I co ważne - święta wielkanocne dla uczniów oznaczają nie tylko koniec postu, ale przede wszystkim wolne od szkoły. To właśnie wtedy rozpoczynają oni swoją przerwę wiosenną, która potrwa do wtorku 2 kwietnia. Daje im to aż 5 dni wolnego (łącznie z weekendem).

Uczniowie odliczają dni do wolnego. Święta, długie weekendy - tego będzie całkiem sporo

Dni wolne od szkoły to temat, który ciekawi wszystkich uczniów. W tym roku będzie ich całkiem sporo, bo chociaż przed nimi jeszcze ponad miesiąc nauki i to bez żadnej przerwy, to pierwsze dłuższe wolne pojawi się już z końcem marca. Mowa tu oczywiście o Wielkanocy i związanej z nią przerwie wiosennej od nauki. Harmonogram dni wolnych w roku szkolnym 2023/24 przedstawia się następująco:

  • ferie wielkanocne - 28 marca - 2 kwietnia 2024,
  • majówka 2024 - 1 - 5 maja,
  • matury podstawowe 2024 - 6 - 8 maja - dla uczniów młodszych klas szkół średnich,
  • egzamin ósmoklasisty 2024 - maj 14 - 16 maja - dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych,
  • długi weekend (Boże Ciało) - 30 maja - 2 czerwca,
  • zakończenie roku szkolnego - 21 czerwca (piątek),
  • wakacje - 22 czerwca - 31 sierpnia 2024.
Więcej o: