Ciężarne kobiety niestety często spotykają się z nieproszonymi i niepotrzebnymi komentarzami. Dotykanie ich brzucha, komentowanie ich stanu, sugerowanie płci - to tylko część zachowań bliskich, ale i zupełnie obcych ludzi mijanych na ulicach. Nic dziwnego, że wiele kobiet, które oczekują dziecka, w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, czy rzeczywiście te utarte mity i stereotypy mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Naukowcy oraz lekarze postanowili rozwiać wątpliwości.
Zdaniem naukowców, gdy kobieta spodziewa się dziewczynki, wówczas jej ciało bardziej podatne jest na infekcje oraz stany zapalne. Dlatego też częściej się skarżą na zmiany skórne i astmę. Serwis Ofeminin przedstawił popularne stereotypy w zestawieniu z opinią lekarską - które mity zawierają w sobie ziarno prawdy?
Kształt brzucha
Według stereotypów spiczasty brzuch świadczy o tym, że kobieta jest w ciąży z chłopcem. Bardziej zaokrąglony to sprawka dziewczynki. Zdaniem lekarza: kształt brzucha to zupełnie indywidualna kwestia. Na kształt brzucha wpływają m.in.: ilość dzieci, mięśnie, geny, budowa ciała i przyjęta pozycja przez dziecko.
Apetyt
Gdy kobieta jest w ciąży ma mieć ochotę na słodycze oraz lekkie potrawy, gdy oczekuje chłopca ma wybierać pikantne i ostrzejsze potrawy i przekąski. Zdaniem lekarza: te opinie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. To, na co kobieta ma ochotę w czasie ciąży może być podyktowane potrzebami naszego organizmu i niedoborami określonych wartości odżywczych.
Poranne mdłości
Poranne mdłości mają zwiastować oczekiwanie na dziewczynkę. Zdaniem lekarza: po części jest to prawda, jednak wszystko i tak zależy od organizmu. Zdarzają się poranne mdłości w przypadku ciąż z chłopcami.
Włosy na ciele
Pojawiające się owłosienie na brzuchu jest oznaką, że kobieta jest w ciąży z chłopcem. Zdaniem lekarza: przyczyna owłosienia to nie kwestia płci, ale indywidualnych zachowań organizmu mamy, na rozwijającą się w niej ciążę.
Tętno dziecka
Tętno dziecka powyżej 140 uderzeń na minutę oznacza dziewczynkę. Zdaniem lekarza: przesąd nie wziął się bezpodstawnie. Chłopcy mają nieco niższe tętno przed urodzeniem. Jednak różnica między tętnem dziewczynki a chłopca jest na tyle niewielka, że często na tej podstawie mówić o określaniu płci.
Czy niektóre mity i stereotypy potwierdziły się w czasie waszej ciąży? Czy mieliście przeczucia co do płci?