"Drzewo życia" to unikalna pamiątka po ciąży. Nie każda kobieta chce je mieć. "Niezwykle obrzydliwe"

Łożysko jest jednym z ważniejszych organów podczas ciąży. Coraz częściej spotyka się różne sposoby wykorzystywania go po porodzie. Niekiedy kobiety decydują się na "drzewo życia".

Co to jest łożysko? Co warto o nim wiedzieć?

Łożysko jest tak zwanym narządem przejściowym. Pojawia się tylko u ssaków łożyskowych, czyli około 95 proc. ssaków. Oczywiście także u ludzi. Pisaliśmy wielokrotnie na jego temat w serwisie edziecko.pl: „Waży około 400-500 mg i ma średnicę 20 cm. Zaczyna się kształtować podczas zagnieżdżenia zarodka w macicy. Tworzy się mniej więcej 10 dni po zapłodnieniu i rozwija aż do 18-20 tygodnia ciąży. Rośnie jednak przez całą ciążę".

Kluczowe są jego funkcje. „Zapewnia przepływ krwi pomiędzy matką a rosnącym płodem. Krew dociera do łożyska za sprawą dwóch tętnic pępowinowych. Już na miejscu krew jest utleniana i nasycana substancjami odżywczymi. Tętnice mają za zadanie także wyprowadzić  z organizmu dziecka zbędne produkty przemiany materii i dwutlenku węgla, które są wydalane przez nerki i płuca matki". Jego rola kończy się już po porodzie.

Zobacz wideo Wybitna polska sportsmenka już wkrótce zostanie mamą. "Nie jest to łatwy stan, boję się porodu"

Co dalej z łożyskiem? Łożysko trzeba urodzić

W ciągu około 30 minut po porodzie kobieta musi "urodzić" także łożysko. Podczas cesarskiego cięcia łożysko jest odcinane od ściany macicy. I co dalej? Zwykle jest ono wyrzucane jako odpad medyczny. W innych kulturach jest jednak różnie. Przykładowo w chińskiej medycynie ludowej mówi się o odmładzających właściwościach i niekiedy... spożywa się je w postaci zblendowanego koktajlu. O innym wykorzystaniu łożyska poinformowała fotografka Bruna Costa, która specjalizuje się w zdjęciach okołoporodowych.

W filmiku na TikToku pokazała, jak z łożyska można przygotować obraz. Taka pamiątka zostaje matce na całe życie. Jej nagranie doczekało się wielu komenatrzy. „Chciałabym takie drzewko, ale w Łodzi raczej nie robią", „Cudna pamiątka ja swoje łożysko widziałam, bo chciałam, ale nie myślałam że można z niego taką pamiątkę zrobić" – czytamy w najpopularniejszych komentarzach. Pojawiło się też kilka oburzonych głosów: „po co coś takiego robić?", „niezwykle obrzydliwe". „Ci wszyscy co piszą nie wiem po co? dlaczego? itp. Kiedyś zrozumiecie zapewniam", odpowiedziała pewna mama.

Więcej o:
Copyright © Agora SA