Tylko 26 rodziców nazwało tak swoje córki. Problemem są dwie pierwsze litery

Zosia czy Zuzia? Których żeńskich imion jest nadawanych najwięcej? Są już pełne dane za ostatni rok. Nie ma zaskoczenia. Ale wciąż jest wiele imion, które nie cieszą się popularnością, a mogłyby. Powody bywają zaskakujące.

Wybór imienia dla dziecka

Każdy rodzic staje przed tym zadaniem. Jakie imię wybrać dla dziecka? Posiłkować się modnymi propozycjami? A może podążyć za tradycją? Lepiej pójść w polskie imiona czy też wybrać takie, które brzmi dobrze w wielu językach? Matki i ojcowie podejmują decyzje podyktowane różnymi motywacjami. Jedno jest pewne, fale na modne imiona przychodzą i odchodzą. Są już znane najpopularniejsze imiona w 2023 roku. W rankingu opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji na stronie dane.gov.pl nie zobaczymy zaskakujących nas danych.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Od lat dla dziewczynek najczęściej wybieranymi imiona są Zuzanna i Zofia. W każdym żłobku czy przedszkolu jest kilka dziewczynek noszących te piękne imiona. Ile dziewczynek urodzonych w 2023 roku nosi te imiona? Imię Zofia zostało nadane 4968 razy. Na drugim miejscu znalazła się Zuzanna z 4800 nadaniami. Podium zamyka Laura, na którą zdecydowało się 4602 rodziców. Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion dziewczęcych 2023 zajęły następujące imiona:

  • Hanna (4565 nadań),
  • Maja (4461 nadań),
  • Julia (4254 nadań),
  • Oliwia (3692 nadań),
  • Pola (3692 nadań),
  • Alicja (3593 nadań),
  • Maria (3593 nadań).

Mniej popularne

Są także imiona mniej popularne. Wśród żeńskich imion możemy wskazać Ksenię. W 2023 roku nadano to imię zaledwie 26 razy. Tak nietuzinkowe imię się nie podoba rodzicom? Nie w tym tkwi problem. Wiele osób nie wie niestety, jak prawidłowo zapisać imię Ksenia. „X" czy „Ks" powinno znaleźć się na początku? Według „Zaleceń dla urzędów stanu cywilnego dotyczącego nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej" opublikowanych przez Radę Języka Polskiego: „Piszemy ks, nie x (nie ma litery x we współczesnym alfabecie polskim), np. Aleksandra, Ksenia, Ksymena, także na końcu wyrazu, np. Aleks, Aleksa, Aleksowi..., nie: Alexandra, Xenia, Xymena, Alex".

Ksenia, czyli „czcigodna"

Imię Ksenia może jeszcze wróci do łask? Czas pokaże. Mody na imiona przychodzą i odchodzą. Warto wiedzieć, że imię Ksenia jest pochodzenia greckiego. Oznacza „czcigodną". Co ciekawe, imię to często występuje w Rosji i innych krajach Europy Wschodniej. Imieniny Kseni wypadają 24 stycznia, 5 lutego oraz 16 kwietnia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA