W tym roku czas na rozliczenie z fiskusem przypada od 15 lutego do 30 kwietnia, stąd deklaracje będzie można składać już za dziesięć dni. Aby zmniejszyć podatek (lub w ogóle otrzymać zwrot pieniędzy na konto), można skorzystać z różnych ulg. Dla rodziców najważniejszą jest ulga na dziecko (inaczej prorodzinna), która co do zasady przysługuje na każdą pociechę w rodzinie. A ile wynosi? I co trzeba zrobić, aby móc z niej skorzystać? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Jak podaje serwis Business Insider.pl, ulga prorodzinna przysługuje nie tylko rodzicom, ale też opiekunom (faktycznym, jak i prawnym) za każdy miesiąc wychowywania (opiekowania) się dzieckiem. Stąd w przypadku urodzenia się malucha np. w październiku, ulga na dziecko przysługuje rodzicom za trzy miesiące (październik, listopad i grudzień). A ile ona wynosi? Ulga prorodzinna jest zależna od liczby pociech w rodzinie, a kwoty są następujące:
Należy przy tym pamiętać, że powyższe kwoty się sumują, więc np. rodzicom czworga maluchów przysługuje w sumie ulga w wysokości 6924,12 złotych.
Aby móc skorzystać z ulgi prorodzinnej, zarówno rodzice jak i dzieci muszą spełnić pewne warunki. W przypadku rodziców są to dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. z umowy o pracę), a dla osób wychowujących jedynaków również nieprzekraczanie limitów dochodów, które są następujące:
Z kolei dzieci muszą być niepełnoletnie, ale ulga na dziecko przysługuje również pełnoletnim (ale nie starszym niż 25 lat) i spełniającym poniższe warunki:
A jeśli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, to ulga przysługuje pociechom bez względu na ich wiek oraz osiągane dochody.