Węgierska wersja Marii nikogo w Polsce już nie szokuje. W 2023 nazwano tak 126 córek

Jeszcze niedawno imię to dziwiło, a nawet wprowadzało konsternację. Dziś przyzwyczailiśmy się do jego brzmienia. Jednak wciąż jest raczej mniej popularne wśród rodziców.

Piękne imię dla dziewczynki

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie. Rodzice mają na głowie mnóstwo nowych obowiązków. Na dodatek muszą podjąć wiele trudnych decyzji. Choćby tak związana z imieniem maleństwa. Imię raz wybrane zostanie z dzieckiem na zawsze. Oczywiście zawsze można zmienić imię urzędowe, jednak nie jest to prosta procedura i decyduje się na nią stosunkowo niewiele osób. Dlatego rodzice szukają tego jedynego, pasującego jak ulał imienia.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Niekiedy decydują się na imienia modne – takie jak choćby Zosia czy Zuzia. Innym razem porywają się na oryginalność – i tak co jakiś czas pojawiają się w szkołach choćby Ksenie czy Judyty. To naprawdę niespotykane obecnie zbyt często imiona. Podobnie jak imię Marika. Kiedy wprawiało w lekkie zdziwienie, dziś choć jesteśmy z nim osłuchani, wciąż należy do mało spotykanych. Skąd się wywodzi?

Marika – niespotykane a piękne imię

Marika to imię żeńskie, które pochodzi od imienia „Maria". Co ciekawe to po prostu węgierska imienia Maria. Było swego czasu popularne w Bułgarii czy dawnej Jugosławii. Niekiedy mówi się o nim jako zmiękczonej formie „Maryjki". Ta forma występowała choćby na Śląsku. Jak nietrudno się domyślić, skoro imię wywodzi się od imienia Maria, ma korzenie hebrajskie. W języku tym oznacza „być pięknym, wspaniałym".

Marika obchodzi imieniny 16 lipca i 8 grudnia. W 2023 nazwano tak zaledwie 126 dziewczynek! Interesujące jest to, że jeszcze do niedawna, zaledwie kilka lat temu, Rada Języka Polskiego odradzała nadawanie imienia Marika nowo narodzonym dziewczynkom. - Jest punkt mówiący o tym, że: „Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna nie Catherine; Klara, nie [...] włoskie Chiara [...]". Z tego powodu nie polecałbym jako postaci oficjalnej imienia Polki – formy Marika – czytamy na stronie internetowej Rady Języka Polskiego. Obecnie jednak imię już nikogo nie dziwi i jest jak najbardziej rekomendowane.

Więcej o: