Przy tym zadaniu nawet szóstkowi uczniowie wymiękli. "Za trudne na drugą klasę liceum"

To równanie matematyczne stało się prawdziwą łamigłówką, której wynik został owiany wielką tajemnicą. Jako pierwszy miał ją zadać nauczyciel matematyki w drugiej klasie liceum, przy okazji omawiana tematu z pierwiastkowania i potęgowania. I chociaż nie wybiega ono zakresem ponad podstawę programową, dla wielu uczniów okazało się prawdziwą solą w oku. A ty znasz już wynik?

Znasz wartość X? To zadanie pojawiło się na tablicy, jako jedno z tych do rozwiązania - jednak uczniowie polegli. "Za trudne na drugą klasę liceum" - krzyczeli ze swoich ławek, chociaż prawda okazała się zupełnie inna, a zadanie wcale nie takie trudne. Wystarczy przypomnieć sobie działania na potęgach i pierwiastkach z jedną niewiadomą. Kto pokusi się o jego rozwiązanie? Wielu próbowało i sporo już poległo. Czy znasz odpowiedź?

Zobacz wideo Paweł i Eliza Trybała o największych wyzwaniach w szkole córek. "Najgorsza jest matematyka"

Uczniowie nie poradzili sobie z zadaniem. To było za trudne?

To zadanie matematyczne, które już dawno temu pojawiło się na jednej z lekcji matematyki w liceum – stało się prawdziwym viralem, chętnie udostępnianym w sieci. Skąd ta popularność? Okazuje się, że chociaż wiele osób próbuje je rozwiązać, nikt nie jest pewien odpowiedzi, a już na pewno rozwiązania. Jednak to tylko strach ma wielkie oczy, a kiedy chwilę pogłówkujemy i rozpiszemy całe zadanie na czynniki pierwsze - szybko przychodzi odpowiedź.

Zatem czy wiesz, jaki będzie wynik? Jeśli nie, przyjrzyj się następującym działaniom:

√x+√(x-40)=10
(√x+√x-40)²=10²
x+x-40+2√x(x-40)=100
2√x(x-40)=100+40-2x
√x(x-40)=70-x
√x(x-40)²=(70-x)²
x(x-40)=4900-140x+x²
x²-40x-x²+140x=4900
100x=490
x=4900/100
x=49

Proste? Teraz już tak.

Matematyka da się lubić. Ćwicz mózg, a starość ci nie straszna

Łamigłówki, rebusy i wszelkie zadania matematyczne - także ta z potęgami, czy pierwiastkami - powinny pojawiać się u nas dość często. Dlaczego? Mózg to ważny organ naszego ciała, który tak samo jak inne mięśnie, aby dobrze funkcjonować - potrzebuje ćwiczeń. Zatem odpowiednie funkcjonowanie zapewnimy mu, jeśli od czasu do czasu rozwiążemy łamigłówkę, rebus, czy wysilimy swoje zwoje nad matematycznymi zadaniami.

Pamiętajmy, że regularny trening mentalny pozwala zachować jasność umysłu i uchronić przed demencją starczą, toteż pomoc dziecku przy rozwiązywaniu zadań domowych, pomoże nie tylko mu zrozumieć omawiany materiał, ale ochroni nas samych przed szybszym starzeniem się mózgu.

Chcecie więcej zagadek matematycznych?

Więcej o: