To germańskie imię wybrało tylko 5 rodziców. Jest problem z imieninami. "Lutowe chłopaki"

Piękne imię, a na dodatek oryginalne. Jest tylko jedno "ale". Imieniny w kalendarzu wypadają tylko w jednym miesiącu w roku.

Imiona dla chłopców

Wybór imienia dla dziecka to zadanie trudne. Choć zdarza się, że młode mamy mają wybrane imiona od wielu, wielu lat, to jednak wciąż są w mniejszości. Zwykle rodzice wpadają w popłoch, gdy zbliża się data porodu. Czy na pewno wybrane imię będzie pasowało do ich dziecka? A może wybraliśmy zbyt popularne imię i co drugie dziecko w przedszkolu będzie tak się nazywało? To słuszna obawa. Dlatego warto znać te najpopularniejsze imiona w danym roczniku. I tak najpopularniejsze imiona dla chłopców i dziewczynek według rankingu Ministerstwa Cyfryzacji za pierwsze półrocze 2023 roku to: Zosia, Zuzia, Laura, Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja, Maria oraz Nikodem, Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Leon, Jakub, Mikołaj. Jeśli szukamy mniej popularnego imienia dla chłopca, warto przyjrzeć się Gilbertowi.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Gilbert, piękne i zapomniane germańskie imię

Gilbert to imię męskie pochodzenia germańskiego. Co oznacza? To połączenie dwóch słów: gisel – przysięga i beracht – jasny. Z pewnością wiele osób pamięta bohatera serii książek „Ania z Zielonego Wzgórza". Ale zanim imię to spopularyzowała Lucy Maud Montgomery, imię było doskonale znane kilka wieków wcześnie. Imię  Gilbert trafiło do języka angielskiego przez Normanów. Natomiast w XII wieku popularność zyskało za sprawą świętego Gilberta.

Możemy być pewni, wybierając to imię dla dziecka, będziemy bardzo oryginalni. W 2023 roku na Gilberta zdecydowało się w Polsce zaledwie pięciu rodziców. Rok wcześniej – siedmiu, a dwa lata wcześniej – także pięciu. Bywały też lata, podczas których imię Gilbert nie pojawiło się w zestawieniu Ministerstwa Cyfryzacji ani razu! W latach od 2000 do 2007 czy od 2009 do 2014 nie urodził się nawet jeden chłopiec, którego rodzice zechcieliby nazwać Gilbert.

Gilbert imieniny obchodzi 4 lutego, 13 lutego i 16 lutego. Warto wiedzieć, że 4 lutego przypada wspomnienie św. Gilberta z Sempringham, 13 lutego - wspomnienie św. Gilberta – biskupa Meaux. 16 lutego to po prostu dzień ustalony w kalendarzach. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.