Po kim dziecko dziedziczy skłonność do tycia? Naukowcy nie mają złudzeń. "To nie dotyczy synów"

Po kim dziecko dziedziczy skłonność do tycia? Czy problemy z wagą mogą być w ogóle dziedziczne i zależne od genów? Okazuje się, że odkrycie, którego dokonali naukowcy, może być bardzo znaczące w kontekście tego, jak patrzymy na kolejne pokolenia, ale również zapobiegania wielu chorobom. Ich zdaniem tycie jest dziedziczne i większą szansę na to, czy pojawią się problemy z wagą, mają dziewczynki, aniżeli chłopcy.

Po kim dziecko dziedziczy skłonność do tycia? Czy jeśli jedno z rodziców zmaga się z otyłością, dziecko również może mieć z tym problemy? Jak to wygląda w przypadku genetyki? Nad tymi pytaniami pochylili się naukowcy z University of Southampton. To oni wnikliwie prześledzili to, w jakim stopniu i przede wszystkim kto może "dostać w spadku" problemy z wagą. Odpowiedź jest bardzo zaskakująca.

Zobacz wideo Sylwia Nowak została mamą. Opowiedziała nam o ciemnych i jasnych stronach macierzyństwa [MAMY CZAS]

Po kim dziecko dziedziczy skłonność do tycia?

Badania, które prowadzili brytyjscy naukowcy w ramach projektu Southampton Women’s Survey dało nowe spojrzenie na problem otyłości. Z tą chorobą obecnie zmaga się wiele osób, a zaniedbania mogą prowadzić do poważnych powikłań. Wiedza w kontekście dziedziczenia otyłości zmienia tu spektakularnie postrzeganie tej choroby. "Podczas prospektywnego badania kohortowego uczeni wykonali pomiar tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej u 240 dzieci, będących w wieku od 4 do 9 lat oraz ich rodziców. Na podstawie zebranych danych naukowcy wywnioskowali, że skłonność do otyłości przechodzi z matki na córkę dość wcześnie, bo w wieku 4 lat" - podaje portal poradnikzdrowie.pl.

W badaniu, które zostało przytoczone, to właśnie dziewczynki odnotowały zbliżony wskaźnik masy ciało i objętość tkanki tłuszczowej w porównaniu ze swoimi matkami. Zatem otyłość - nie jako choroba cywilizacyjna, a dziedziczna, może być przenoszona z matek - na dzieci, a ściślej dowodząc na córki, aniżeli synów.

Jaka matka taka córka? Chłopców to nie dotyczy

W badaniu nad dziedziczeniem otyłości, badacze doszli jeszcze do jednej bardzo ważnej rzeczy. Otóż okazuje się, że istnieje silny związek między masą tłuszczową matek i ich córek. Co to oznacza w praktyce? To właśnie dziewczynki są narażone bardziej na problemy z wagą, o ile ich matka jest otyła. Takiej zależności jednak nie ma na linii matka-syn, ani co ciekawe pomiędzy ojcami a ich dziećmi.

Oczywiście tych badań nie należy traktować jednoznacznie, bo jak zaznaczają sami badacze, potrzebują oni dużo większych badań i dużo więcej danych, by móc w pełni potwierdzić wysuniętą hipotezę i zrozumieć, dlaczego otyłość może być przekazywana dzieciom, ale głównie w przypadku matek - na ich córki. Obecne badania to zapewne początek w ustaleniu nie tylko dziedziczenia genów - tych dobrych i złych - ale również choroby, z jaką wielu dziś walczy: otyłości.

Więcej o: