Zadanie z kanapą pokonało maturzystów. Czy ty poradzisz sobie z jednym z najtrudniejszych pytań z egzaminu?

Matematyka, jako królowa nauk nie jest dziedziną skomplikowaną i trudną, jednak należy jej się chwila uwagi, aby zrozumieć wszystkie prawidłowości i zasady. Tak też jest i z tym równaniem, które jak się okazuje, pokonało wielu maturzystów. Co ciekawe, okazuje się, że jest to również jeden z częstych błędów popełnianych przez roztargnionych uczniów, bo wynik nie jest wcale oczywisty. A czy ty potrafisz poradzić sobie z zadaniem?

Zadanie z kanapką pokonało maturzystów, ale jest to tylko jeden z przykładów, jak na pierwszy rzut okaz, zadanie, które wydaję się banalnie proste, wymaga pewnych obliczeń. Bo jeśli w sklepie była przecena i cenę początkową obniżono o 20 procent, a potem o kolejne 10 - to w końcu, o ile obniżyła się cena początkowa kanapy? Czy jako osoba dorosła, poradzisz sobie z tym zadaniem?

Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]

Ile wynosi obniżka? Czy poradzisz sobie z tym zadaniem?

To zadanie jest jednym z przykładów, które dość często pojawiają się na maturze. Dlaczego? Może z uwagi na fakt, że przy tych obliczeniach masa uczniów popełnia jeden z kluczowych błędów. Jaki? Oczywiście brak zastosowania odpowiedniego równania, bo tu nie wystarczy dodać pierwszej i drugiej obniżki ceny.

"Cenę kanapy obniżono o 20 procent. Po pewnym czasie nową cenę kanapy obniżono, tym razem o 10 procent. O ile procent obniżyła się początkowa cena kanapy?" - brzmi pytanie udostępnione na Tik Toku przez kanał @pracownia maturalna. Wielu uznaje to zadanie za banalnie proste, bo przecież wystarczy zsumować obniżkę, czyli: 20 procent + 10 procent = 30 procent. Nic bardziej mylnego. Nie jest to prawidłowa odpowiedź.

Końcowa cena tego towaru jest niższa od ceny początkowej o 28 procent. To wynika z równania: 80 procent x 90 procent = 72 procent, więc sama obniżka jest o 28 procent.

Aby nieco konkretniej zobrazować całe równanie, dla ułatwienia wprowadźmy do zadania proste oznaczenia:

x - początkowa cena towaru

0,8x0,8x - cena towaru po pierwszej obniżce

0,9⋅0,8x=0,72x0,9⋅0,8x=0,72x - cena towaru po drugiej obniżce

Skoro na początku cena towaru wynosiła x, a po dwóch obniżkach wynosi 0,72x, to końcowa cena tego towaru jest niższa o x−0,72x=0,28x. Musimy tę wartość wyrazić w procentach, zatem skoro obniżka wyniosła 0,28x z x to procentowo będzie równa: 28 procent.

Zadanie z kanapą
Zadanie z kanapą Fot. screen Tik Tok / pracowniamaturalna

To nie jedyny problem na maturze. Uczniów gubi także kolejność wykonywania działań

Zagadka, która pojawiła się na Tik Toku, okazała się jedna z trudniejszych do rozwiązania przez samych maturzystów, ale także osoby dorosłe, np. ich rodziców. Jednak nie tylko ona, bo w udostępnionym filmie, jego autor wymienia jeszcze inne "grzeszki", które pojawiają się na maturach. Zatem jakie są najczęstsze błędy na maturze z matematyki?

  • Gubienie minusów przed nawiasem (jeżeli minus jest przed nawiasem, wszystkie wyrażenia w nawiasie są minusowe);
  • Nierozróżnianie procentów od punktów procentowych;
  • Stawianie zera w mianowniku ułamka (nie można dzielić przez zero!)

Jednak my ze swojej strony dodajemy jeszcze problem z kolejnością wykonywania działań matematycznych. To również wielka zmora nie tylko młodzieży, ale i dorosłych.

Więcej o: