Niemieckie imię, które powstało od dobrze Polakom znanej Katarzyny. Nazwano tak tylko 130 dziewczynek

Szukasz oryginalnego imienia dla dziewczynki? Oto propozycja imienia niemieckiego pochodzenia. Nie spotkasz wielu kilkulatek o tym imieniu.

Wybór pięknego imienia dla dziecka - przed takim zadaniem stają rodzice. Możliwości jest naprawdę wiele. A jednak wciąż wiele osób decyduje się pójść za modą. I tak, ostatnie lata pokazały, że w Polsce lubimy tradycyjne, często wywodzące się z języka staropolskiego, imiona. Od dłuższego czasu najpopularniejsze imiona dla chłopców i dziewczynek są takie same. Zmieniają pozycje w rankingu, ale krążymy wciąż wokół zaledwie 10 imion.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Imię dla dziecka

Według rankingu za pierwsze półrocze 2023 roku, do najchętniej nadawanych imion należą: Zosia, Zuzia, Laura, Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja, Maria,a  dla chłopców Nikodem, Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Leon, Jakub, Mikołaj. Jeszcze nie tak dawno wśród takich imion dość wysoko plasowała się także Karina. Największa popularność imienia Karina przypada na 2008 i 2009 rok. W tym czasie imię Karina było nadawane 500-600 dziewczynkom rocznie.

Karina - skąd pochodzi imię?

Karina jest imieniem żeńskim i pochodzi z języka niemieckiego, chociaż w niektórych źródłach podawane są greckie korzenie. Jednak warto wiedzieć, że Karina to forma zdrobniała od niemieckiego imienia Katarina, czyli po prostu od Katarzyny. Jest jeszcze jedna prawdopodobna hipoteza, która mówi, że imię Karina wywodzi się od słowa "cara". Oznaczałoby to łacińskie korzenie - w języku łacińskim "cara" oznacza "kochana, droga", a w galickim "przyjaciel".  Więcej źródeł wskazuje jednak na niemieckie pochodzenie imienia.

Spójrzmy na statystykę. W 2018 roku Karina zajmowała 86. miejsce w grupie imion żeńskich. Dodatkowo spadła o trzy pozycje względem roku poprzedniego. Obecnie jest jeszcze dalej w rankingu popularności. Dziś mówimy zaledwie o 130 przypadkach nadania tego pięknego (i oryginalnego) imienia. Karina obchodzi imieniny 11 lipca, 2 sierpnia i 7 listopada.

Znane osoby o tym imieniu

Wśród znanych Polek o tym imieniu na pewno należy wymienić: Karinę Kunkiewicz – polską aktorkę i prezenterkę telewizyjną, Karinę Lipiarska-Pałka – polską łuczniczkę, Karinę Seweryn – polską aktorkę, Karinę Wojciechowską – polską modelkę, Miss Polonia 1991 oraz oczywiście Karin Stanek - jedna z pierwszych polskich piosenkarek rockandrollowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.