• Link został skopiowany

W jakim wieku powinno się przestać spać z dzieckiem? Eksperci wyliczyli

Jeśli dziecku śni się koszmar, szuka ono pocieszenia u rodziców. I tak powinno być! Ale kiedy dziecko powinno już samo spać? I nie przychodzić do rodziców w nocy?
kołysanki (zdjęcie ilustracyjne)
fot. shutterstock.com/zdjęcie ilustracyjne

Sen dziecka

Wiele mam i ojców chętnie wpuszcza do łóżka przestraszone dziecko w nadziei, że je uspokoi. Ale jeśli po raz pierwszy jesteś rodzicem dziecka poniżej ósmego roku życia, możesz zastanawiać się, kiedy dokładnie powinieneś pożegnać się z tą senną rutyną. Jeden z ekspertów odniósł się do długoletniej debaty i wreszcie wyjaśnił sprawę, jaki jest właściwy wiek, w którym należy wysłać dziecko z powrotem do własnego łóżka.

Według indyjskiego guru zdrowia Mickeya Mehty absolutnie niezbędne jest, aby dzieci poniżej trzeciego roku życia nawiązały bliską więź z rodzicami. Można to osiągnąć choćby właśnie śpiąc w bliskiej odległości. Następnie ujawnił również, że wspólne spanie może być korzystne zarówno dla rodziców, jak i dzieci, ponieważ synchronizuje bicie ich serca. - Dziecko miewa sny pełne strachu i fobii, ponieważ jego podświadomość jest delikatna, wychwytuje każdy sygnał – wyjaśnił w wywiadzie na YouTubie na początku 2024 roku.

Zobacz wideo Jak długo dziecko powinno spać?

- Jeśli matka jest obok dziecka, gdy dziecko płacze, matka go uspokaja. Nieregularne bicie serca dziecka znów wraca do rytmu – dodał. Mickey Mehty uważa jednak, że ??konieczne jest pozbycie się nawyku spania obok siebie do siódmego roku życia. - Do siódmego roku ich neurony są bardzo wrażliwe – dodaje, wyjaśniając, że mają one kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o interakcję z innymi ludźmi.

Jak długo dziecko powinno spać z rodzicami

Twierdzenia eksperta wywołały debatę. Inni lekarze zwrócili uwagę, że chociaż badania wykazały, że u osób, które razem spały, rytm serca był zsynchronizowany, nie ma dowodów na to, że jest to konieczne dla rozwoju dziecka. W odpowiedzi na kontrowersyjne wideo pediatra dr Mona Amin ostro zareagowała na te stwierdzenia: - Wow, nigdy nie słyszałam od faceta tylu bzdur. Insynuuje, że dzieci moczą się w łóżku z powodu traumy, strachu i separacji, co nie ma miejsca. U wielu dzieci moczenie nocne jest częste z powodu niedojrzałości pęcherza, a nie lęku.

Doktor Amin kontynuowała: - A dzieci nie muszą spać obok matki przez siedem lat, aby poczuć więź. Niezależny sen jest możliwy i typowy dla rozwoju, a w rzeczywistości może oznaczać lepszy sen dla dziecka oraz rodzica. Wasze dzieci śpią wraz z wami? A może już przestały?

Więcej o: