Grecki odpowiednik Szczepana uchodzi dziś za do cna polskie imię. Od lat panuje moda, by nazywać tak dzieci

To imię należy od kilku lat do grona tych najczęściej nadawanych. Podoba się rodzicom, głównie ze względu na swoje znaczenie i wyjątkowe korzenie. Niewielu wie, że jest greckim odpowiednikiem imienia Szczepan, chociaż wielu uważa je za typowe, polskie imię. Tu jednak nic bardziej mylnego. Przywędrowało do nas z daleka i zostało na długie lata.

Stefan, bo o tym imieniu mowa, pochodzi z języka greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego znak zwycięstwa, czyli po prostu "wieniec" - symbol tryumfu. Niewielu jednak wie, że pierwotnym polskim odpowiednikiem tego imienia, które na dobre trafiło do naszych słowników, był Szczepan. I co ciekawe, z roku na rok, podbija serca coraz większej liczby rodziców. W 2022 roku nadano je 503 razy i wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach Stefanów będzie więcej.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Stefan, czyli moda na imię sprzed kilku dekad

Stefan to imię, które ma ciekawą historię. W Polsce pojawiło się już w czasach średniowiecza i jako ciekawostkę warto dodać, że w czasach dawnych forma imienia Stefan występowała w sferach wyższych, a jej odpowiednik Szczepan - wśród pozostałej ludności, tej z dolnych warstw społeczeństwa. Jeśli chodzi o jego popularność, to dość duży wzrost odnotowano z końcem XIX wieku - przez kilka kolejnych dekad było to imię modne i często nadawane nowo narodzonym chłopcom. Potem jego blask nieco przygasł, a w powojennej Polsce ustąpił miejsca Zbyszkom, Sławkom i Ryśkom.

Jednak popularność kołem się toczy - i to, co było modne kiedyś, dziś znów powraca na salony, a w szczegółach - na porodówki. "Imię popularne jest w krajach takich jak Polska, Niemcy, Austria, Szwajcaria i Francja" - podaje portal jakiemie.pl.

Imię Stefan znów jest chętnie wybierane i nadawane dzieciom. W 2021 roku otrzymało je 502 dzieci, w 2022 roku - 503. I chociaż pełnych danych za 2023 rok jeszcze nie mamy, ale wiele wskazuje na to, że ta liczba znów wzrośnie.

Imię dla chłopca, które określa jego charakter?

Stefan to imię męskie, które doskonale odzwierciedla charakter osób je noszących. "Jest postrzegany jako osoba odważna, silna i niezależna. Jest to osoba, która wykazuje się wyjątkową odpowiedzialnością i troską o innych. Jest to również osoba, która cechuje się wytrwałością i determinacją" - podaje portal jakiemie.pl.

Co ciekawe, ma też swoje odpowiedniki w kilku językach:

  • angielski - Stephen, Steven,
  • niemiecki - Stephan, Steffel, Steff,
  • francuski - Stéphane,
  • włoski - Stefano,
  • rosyjski - Stjepan, Stefan.

Stefan imieniny obchodzi 3 lutego, 8 lutego, 13 lutego, 23 lutego, 8 marca, 29 marca, 17 kwietnia, 25 kwietnia, 9 maja, 29 maja, 12 czerwca, 16 lipca, 2 sierpnia, 6 sierpnia, 15 sierpnia, 16 sierpnia, 2 września, 7 października, 10 listopada, 14 listopada i 22 listopada. Natomiast jeśli chodzi o zdrobnienia tego imienia, to najpopularniejszymi są: Stefanek, Stefcio, Stefek, Stefciu, Stef, Stefo, Stefan, Stefano, Stefanuś, Stefanio, Stefko.

Wylicytuj dla swoich dzieci spotkanie z naczelnym Gazeta.pl w miniciti w warszawskim Centrum Praskim Koneser! Link do aukcji charytatywnej znajduje się >>TUTAJ.

To jedna z naszych wielu aukcji charytatywnych w ramach tegorocznej akcji #JedenDzieńDłużej - Gazeta.pl dla WOŚP. Wszystkie środki z licytacji trafiają na Wielką Orkiestrę. Zapraszamy do licytowania pomysłów, które przygotowali wasza Gazeta.pl i przyjaciele. [>> LISTA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.