Czym jest rumień zakaźny? Jest to zakaźna choroba wirusowa wieku dziecięcego, wywoływana przez parwowirusa B19. Najczęściej chorują na nią niemowlęta i małe dzieci, ale zarazić się mogą też dorośli, o ile nie przebyli choroby wcześniej. Warto nadmienić, że jest groźna dla kobiet w ciąży, bo może spowodować uogólniony obrzęku płodu, a w konsekwencji też jego śmierć. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać zakażenie rumieniem zakaźnym oraz to, jak wówczas postępować.
Rumień zakaźny bywa też zwany "piątą chorobą", bo dawniej zajmował właśnie piąte miejsce w tradycyjnym zestawieniu chorób wysypkowych u dzieci. Jak się objawia? Głównym symptomem rumienia zakaźnego u najmłodszych jest wysypka, która na początku ma postać ostro odgraniczonego rumienia zlokalizowanego na policzkach (na kształt motyla). Po okresie od jednego do czterech dni wysypka rozszerza się na ramiona, tułów i pośladki i przybiera różną postać - mogą to być girlandy, obrączki czy plamy. A czy z rumieniem zakaźnym trzeba iść do lekarza? Nie, nie jest to konieczne, ponieważ nie jest groźny, a po maksymalnie trzech tygodniach samoistnie ustępuje, dając zarazem trwałą odporność.
Wielu rodziców chorych na rumień zakaźny szkrabów zadaje sobie pytanie, czy z tą przypadłością dziecko może iść do przedszkola, czy na podwórko. Wprawdzie choroba ta jest niegroźna, ale nie zawsze - duże ryzyko jest, jak już wspomnieliśmy wcześniej, u ciężarnych, które mogą nawet stracić nienarodzone dziecko. Jak podaje serwis DOZ.pl, rumień zakaźny jest też niebezpieczny dla osób chorujących na przewlekłą niedokrwistość hemolityczną. U tych pacjentów bowiem może rozwinąć się nagła przejściowa aplazja układu czerwonokrwinkowego szpiku (niemożność wytwarzania białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi). Stąd osoby chore bez względu na wiek powinny pozostać w domu do czasu całkowitego ustąpienia choroby. A kiedy chory na rumień zakaźny zaraża? Chory jest zakaźny dla otoczenia w okresie 5 - 10 dni od momentu zakażenia, gdy sam jeszcze nie wykazuje objawów, bądź przypominają one inne choroby wirusowe, np. grypę.
Wylicytuj dla swoich dzieci spotkanie z naczelnym Gazeta.pl w miniciti w warszawskim Centrum Praskim Koneser! Link do aukcji charytatywnej znajduje się >>TUTAJ. To jedna z naszych wielu aukcji charytatywnych w ramach tegorocznej akcji #JedenDzieńDłużej - Gazeta.pl dla WOŚP. Wszystkie środki z licytacji trafiają na Wielką Orkiestrę. Zapraszamy do licytowania pomysłów, które przygotowali wasza Gazeta.pl i przyjaciele. [>> LISTA]