Rumień zakaźny. Czy można wówczas chodzić do szkoły? To zależy od tego, kiedy zaczęła się infekcja

Jak objawia się rumień zakaźny u dzieci? A czy chore maluchy powinny pozostać w domu? I jak leczyć tę popularną wśród najmłodszych chorobę? Zobaczcie, co każdy człowiek powinien wiedzieć na temat rumienia zakaźnego.

Czym jest rumień zakaźny? Jest to zakaźna choroba wirusowa wieku dziecięcego, wywoływana przez parwowirusa B19. Najczęściej chorują na nią niemowlęta i małe dzieci, ale zarazić się mogą też dorośli, o ile nie przebyli choroby wcześniej. Warto nadmienić, że jest groźna dla kobiet w ciąży, bo może spowodować uogólniony obrzęku płodu, a w konsekwencji też jego śmierć. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać zakażenie rumieniem zakaźnym oraz to, jak wówczas postępować.

Zobacz wideo Choroby zakaźne u dzieci - jak je rozpoznać?

Czy z rumieniem zakaźnym trzeba iść do lekarza? I jakie są objawy tej choroby?

Rumień zakaźny bywa też zwany "piątą chorobą", bo dawniej zajmował właśnie piąte miejsce w tradycyjnym zestawieniu chorób wysypkowych u dzieci. Jak się objawia? Głównym symptomem rumienia zakaźnego u najmłodszych jest wysypka, która na początku ma postać ostro odgraniczonego rumienia zlokalizowanego na policzkach (na kształt motyla). Po okresie od jednego do czterech dni wysypka rozszerza się na ramiona, tułów i pośladki i przybiera różną postać - mogą to być girlandy, obrączki czy plamy. A czy z rumieniem zakaźnym trzeba iść do lekarza? Nie, nie jest to konieczne, ponieważ nie jest groźny, a po maksymalnie trzech tygodniach samoistnie ustępuje, dając zarazem trwałą odporność. 

Czy z rumieniem zakaźnym można chodzić do przedszkola? Kiedy zaraża?

Wielu rodziców chorych na rumień zakaźny szkrabów zadaje sobie pytanie, czy z tą przypadłością dziecko może iść do przedszkola, czy na podwórko. Wprawdzie choroba ta jest niegroźna, ale nie zawsze - duże ryzyko jest, jak już wspomnieliśmy wcześniej, u ciężarnych, które mogą nawet stracić nienarodzone dziecko. Jak podaje serwis DOZ.pl, rumień zakaźny jest też niebezpieczny dla osób chorujących na przewlekłą niedokrwistość hemolityczną. U tych pacjentów bowiem może rozwinąć się nagła przejściowa aplazja układu czerwonokrwinkowego szpiku (niemożność wytwarzania białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi). Stąd osoby chore bez względu na wiek powinny pozostać w domu do czasu całkowitego ustąpienia choroby. A kiedy chory na rumień zakaźny zaraża? Chory jest zakaźny dla otoczenia w okresie 5 - 10 dni od momentu zakażenia, gdy sam jeszcze nie wykazuje objawów, bądź przypominają one inne choroby wirusowe, np. grypę. 

Wylicytuj dla swoich dzieci spotkanie z naczelnym Gazeta.pl w miniciti w warszawskim Centrum Praskim Koneser! Link do aukcji charytatywnej znajduje się >>TUTAJ. To jedna z naszych wielu aukcji charytatywnych w ramach tegorocznej akcji #JedenDzieńDłużej - Gazeta.pl dla WOŚP. Wszystkie środki z licytacji trafiają na Wielką Orkiestrę. Zapraszamy do licytowania pomysłów, które przygotowali wasza Gazeta.pl i przyjaciele. [>> LISTA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.