Czy dziecko musi jeździć na nartach w kasku? W Polsce kara grzywny może wynieść nawet 5000 złotych

O tym, że na rowerze czy na hulajnodze lepiej mieć kask, wie chyba każdy, choć nie każdy się do tego stosuje. A co z jazdą na nartach? Czy dziecko powinno mieć wówczas kask? Jak się okazuje, jedna grupa jak najbardziej, a kara za niedopełnienie obowiązku to nawet 5000 złotych. A jak jest w innych krajach? Wyjaśniamy.

Dla części uczniów ferie zimowe już trwają, a dla innych niebawem się zaczną. To oznacza wielu chętnych do zimowych sportów, między innymi jazdy na nartach. Jednak do tego potrzebne są nie tylko owe narty, ale także odpowiedni strój czy gogle. Ważnym elementem jest też kask. A czy dzieci mają obowiązek noszenia go? To zależy od kraju. 

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

W Polsce dzieci mają obowiązek nosić kask na nartach. Inaczej rodzicom grozi kara

Jak podaje serwis SKIInfo.pl, w Polsce obowiązek jazdy na nartach w kasku mają dzieci do 16 roku życia. Odpowiedzialni są za to rodzice (opiekunowie) pociechy, którym za zaniedbanie tej kwestii grozi kara grzywny od 20 do nawet 5.000 złotych. Co więcej, w przypadku wypadku ubezpieczyciel może odmówić (lub znacznie zmniejszyć) wypłatę ewentualnego odszkodowania. Podobne zasady są też we Włoszech, gdzie od 1 stycznia 2022 roku obowiązek noszenia kasku podczas jazdy na nartach mają wszystkie osoby poniżej 18 roku życia. Karą za nieprzestrzeganie tego przepisu jest mandat w wysokości od 30 do 200 euro (około 130,85 - 872,35 złotych). Z kolei w Austrii obowiązek jazdy w kasku mają dzieci do 15 roku życia we wszystkich landach poza Tyrolem i Vorarlbergiem. Nie ma tu jednak kar finansowych za złamanie przepisu, ale niekiedy osoby poniżej 15 roku, które nie mają kasku nie zostają wpuszczone na wyciąg. 

Gdzie jeszcze dzieci muszą mieć kask na nartach? Oto przepisy w wybranych krajach

Innymi krajami, w których dzieci mają obowiązek noszenia kasku są Chorwacja i Słowenia, gdzie dotyczy to młodzieży do 14 roku życia. O rok dłużej, czyli do ukończenia 15 lat kask muszą nosić dzieci na Słowacji, która wprowadziła ten obowiązek w 2015 roku. Jednak nie wszędzie tak jest. W następujących państwach noszenie kasku przez dzieci podczas jazdy na nartach jest nieobowiązkowe:

  • Niemcy - dzięki edukacji od 2010 roku coraz więcej osób nosi kaski,
  • Czechy - jest jedynie zalecenie, aby kask nosiły dzieci do 14 roku życia,
  • Szwajcaria - ma najwyższy w Europie wskaźnik noszenia kasków przez narciarzy,
  • Francja - niektóre stacje narciarskie mają własne zasady w kwestii kasków. 

Wylicytuj dla swoich dzieci spotkanie z naczelnym Gazeta.pl w miniciti w warszawskim Centrum Praskim Koneser! Link do aukcji charytatywnej znajduje się >>TUTAJ. To jedna z naszych wielu aukcji charytatywnych w ramach tegorocznej akcji #JedenDzieńDłużej - Gazeta.pl dla WOŚP. Wszystkie środki z licytacji trafiają na Wielką Orkiestrę. Zapraszamy do licytowania pomysłów, które przygotowali wasza Gazeta.pl i przyjaciele. [>> LISTA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.