Męskie imię, które powstało w wyniku błędu. W PRL-u było hitem. W zeszłym roku dostało je 13 chłopców

To imię jest jednym z tych, które czasy świetlności ma już dawno za sobą i nic nie wskazuje na to, aby w niedługim czasie miało się to zmienić. Było prawdziwym hitem czasów PRL-u, a dziś odchodzi do lamusa. W zeszłym roku nadano je jedynie 13 razy. Ciekawa jest również jego etymologia, bo okazuje się, że powstało ono w wyniku błędu i drobnej pomyłki pisarskiej.

To męskie imię jest znane od lat, chociaż czasy jego świetlności już dawno minęły. Chodzi oczywiście o Mieczysława, imię, które powstało już w czasach słowiańskich, ale przez błędne oczytanie jego zapisów przez kronikarzy i powielanie tej pomyłki przez kolejne lata - dziś już nikt nie chce wracać do jego pierwotnej formy, czyli Miecisława. Bez względu jednak na to, która forma jest poprawna i którego zapisu używamy - imię to odchodzi do lamusa. Jeszcze kompletnych danych za cały rok 2022 nie mamy, ale w pierwszym półroczu nadano je zaledwie 13 razy, co ewidentnie wskazuje na to, że nie cieszy ono się zbyt dużą popularnością.

Zobacz wideo Robert Biedroń nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych

Mieczysław czy Miecisław. W PRL-u imię to było bardzo popularne

Mieczysław to imię męskie, pochodzące jeszcze z czasów słowiańskich, które niesamowitą sławę i ogromną popularność zdobyło w czasach PRL-u. Nic dziennego, bo moda kołem się toczy i po erze Władysławów i Hieronimów przyszedł czas na Zdzisławów, Sławomirów i Mieczysławów. Te lata jednak minęły, co doskonale pokazuje ogromny spadek zainteresowań owymi imionami. W 2022 roku imię Mieczysław nadano zaledwie 28 razy, a w I połowie 2023 roku (jeszcze pełnych danych nie posiadamy) - tylko 13 razy.

Co ciekawe, wielu badaczy wskazuje, że dwuczłonowe imię Mieczysław to nic innego, jak błędny zapis od imienia Miecisław, którego najstarszy zapis pochodzi z 1257 roku. "Jan Długosz próbował wyprowadzić imię księcia Mieszka I od formy 'Miećsław' (Myeczslav), co miało oznaczać: 'mający posiadać sławę'. Formę 'Mieczysław' (Miecislao) zaproponował w XVI wieku Marcin Kromer i podał wyjaśnienie: 'ten, co sobie mieczem sławę zdobędzie'. Forma Kromera zyskała popularność (w XIX wieku Mieszka I nazywano w literaturze Mieczysławem) i stała się chętnie nadawanym w XX wieku imieniem" - czytamy na Wikipedii.

Miecio, Mietek i Mieczysław - imię, które wiele mówi o jego właścicielu

Mieczysław to imię, które może nie jest dziś zbyt popularne, ale warto zaznaczyć, że bardzo piękne i o wyjątkowym znaczeniu. Pochodzi ono od słów "miecz" i "sława" - określające prawdziwego wojownika. Wiele osób uważa, że jest to doskonałe imię dla osób, które cenią sobie odwagę, szczerość, prawdę i szacunek. "Mieczysław jest znakiem męstwa, odwagi i szacunku. Oznacza on także wielkość i siłę. Osoby o tym imieniu są zazwyczaj silne, odważne i mają szacunek do innych. Są też bardzo lojalne wobec swoich przyjaciół i rodziny. Mieczysław to imię, które przyciągnie do Ciebie szacunek, uznanie i szacunek" - podaje portal jakieimie.pl.

Mieczysław imieniny obchodzi 1 stycznia, 14 czerwca, a najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Miecz, Mietek, Miecio, Mieciu, Mieciuś, Mietko, Mieczu, Mietuś, ale także Mietas i Miećko.

Wylicytuj dla swoich dzieci spotkanie z naczelnym Gazeta.pl w miniciti w warszawskim Centrum Praskim Koneser! Link do aukcji charytatywnej znajduje się >>TUTAJ.

To jedna z naszych wielu aukcji charytatywnych w ramach tegorocznej akcji #JedenDzieńDłużej - Gazeta.pl dla WOŚP. Wszystkie środki z licytacji trafiają na Wielką Orkiestrę. Zapraszamy do licytowania pomysłów, które przygotowali wasza Gazeta.pl i przyjaciele. [>> LISTA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.