Rodzice stają przed trudnym zadaniem. Wybór imienia dla dziecka to decyzja, którą naprawdę trzeba przemyśleć. Niektórzy szukają takich, które dobrze brzmią w kilku językach. Ma to ułatwić dzieciom podróżowanie po świecie i nawiązywanie relacji. Innu decydują się na imiona tradycyjne. Ostatnie lata pokazały, że polscy rodzice lubią właśnie tradycyjne, często wywodzące się ze staropolskiego imiona. I tak najpopularniejsze imiona dla chłopców i dziewczynek według rankingu za pierwsze półrocze 2023 roku to: Zosia, Zuzia, Laura, Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja, Maria oraz Nikodem, Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Leon, Jakub, Mikołaj. Na placach zabawach, w szkołach czy przedszkolach spotkamy więc wielu Franków, Antków czy Zoś i Zuzi. Jeszcze nie tak dawno wśród takich imion wysoko plasowała się także Karolina.
To popularne w latach 90. Imię wywodzi się ze starogermańskiego. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Karol. Wywodzi się od słów takich jak charal, carl. Co ciekawe w 2018 roku zarejestrowano 1 622 dziewczynki o imieniu Karolina. W 2017 roku 1 883. A w ostatnich latach? W 2023 roku nazwano tak zaledwie 887 dziewczynek. Widać wyraźny spadek zainteresowania rodziców.
Dziwi spadek popularności imienia Karolina. Szczególnie wśród rodziców, którzy chcą nadawać dzieciom imię dobrze znane w wielu językach. Karolina jest bowiem mocno zakorzenionym imieniem nie tylko w języku niemieckim czy polskim. W innych językach występuje odpowiednio:
Karolina obchodzi imieniny wiele razy w roku. Najpopularniejsze terminy to: 9 maja, 5 lipca, 18 lipca.