800 plus tylko dla pracujących? ZUS poinformował o nowych terminach. Czy wypłaty będą zagrożone?

Czy i kiedy rodzice muszą złożyć wnioski o przyznanie podwyższonego o 300 złotych świadczenia wychowawczego? I komu konkretnie przysługuje 800 plus? ZUS podał nowe terminy wnioskowania o świadczenie oraz informację o tym, kto może z niego skorzystać. Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o 800 plus.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dopełniania wszelkich formalności. A kiedy można składać wnioski o przyznanie 800 plus i kto może to zrobić? I w jaki sposób? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Joanna Mucha: Co zostało dane przez PiS, nie zostanie zabrane, ale zobaczymy czy także 800 plus

Dla kogo 800 plus? ZUS podał zasady składania wniosków o przyznanie świadczenia

Świadczenie 800 plus przysługuje wszystkim dzieciom do 18. roku życia, i to bez względu na dochody i aktywność zawodową rodziców. Stąd środki dostaną zarówno pociechy pracujących rodziców, jak i tych niepracujących. Do końca maja świadczenie jest przyznawane automatycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ale już 1 lutego zostanie uruchomiony nabór wniosków 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.

Jak tłumaczy Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski (za serwisem Finanse WP.pl), "wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną" na jeden z poniższych sposobów:

  • poprzez platformę PUE ZUS,
  • przez rządowy portal Emp@tia,
  • w aplikacji mZUS,
  • w bankowości elektronicznej (w tym SKOK).

Wnioski można składać cały rok, ale formalności najlepiej dopełnić do 30 kwietnia, aby mieć pewność przyznania świadczenia wraz z pełnym wyrównaniem.

800 plus w 2024 roku. Kto może wnioskować o przyznanie świadczenia?

Przede wszystkim o przyznanie 800 plus wnioskują biologiczni rodzice dzieci, ale nie tylko. Świadczenie przysługuje również opiekunom prawnym, faktycznym, a także osobom, które sprawują pieczę zastępczą nad pociechą, np. (za serwisem ZUS.pl):

  • osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka,
  • dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych,
  • dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych,
  • dyrektorom interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych,
  • dyrektorom domów pomocy społecznej.

Stąd jeśli dziecko zacznie naukę w szkole wojskowej lub innej, zapewniającej pełne utrzymanie, bądź trafi do wyżej wspomnianej placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej, aresztu śledczego bądź zakładu karnego to 800 plus przysługuje dyrektorowi takiej placówki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.